Atopowe zapalenie skóry u dziecka – czym smarować i jakie są objawy?

0
1313
Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Na atopowe zapalenie skóry, zwane w skrócie AZS, cierpi co piąte dziecko w Polsce. Niestety, jest to ciężka dolegliwość skóry, która wymaga specjalnej ochrony i pielęgnacji. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób należy dbać o skórę dotknięta tym schorzeniem oraz jakie są jej objawy.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Głównym objawem AZS jest suchość skóry oraz uporczywe swędzenie. Wysypka na twarzy niemowląt i nienaturalnie czerwone, błyszczące policzki powinny być dla rodziców sygnałem ostrzegawczym. Wysypka może pojawić się również w zgięciach łokci oraz kolan, jak i za uszami. U kilkuletnich dzieci pojawiają się grudki koloru czerwonego, które z czasem ulegają przekształceniu w ropne krostki. Dzieci starsze mają suche, zaczerwienione placki na skórze rąk, łokci, nadgarstków, kolan oraz pośladków, a rozprzestrzenić się mogą one również na całe ciało. Uporczywy świąd to uciążliwa dolegliwość dla maluchów.
Atopowe zapalenie skóry rozwija się zazwyczaj w wieku niemowlęcym, ponad 60% przypadków zdiagnozowanych zostaje w pierwszym roku życia. Objawy mogą jednak ustąpić jeszcze w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania. Nawrót może nastąpić około 35 roku życia lub później.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry ?

Każde zmiany skórne wymagają skonsultowania i obejrzenia przez lekarza. Powinien on wykluczyć inne choroby, które charakteryzują się podobnymi objawami. W celu potwierdzenia alergicznego źródła choroby, u które dzieci skończyły 4 rok życia, przeprowadza się testy skórne punktowe. W przypadku, gdy jest to niemożliwe, należy wykonać badanie z krwi, które sprawdza poziom przeciwciał IgE.

Leczenie schorzenia polega głównie na odpowiedniej pielęgnacji skóry dziecka. Zalecane są emulsje i emolienty do kąpieli. Skórę należy smarować kremami i maściami o pH 5,5, które przeznaczone są do skóry atopowej. Na rynku znaleźć można wiele preparatów. Niedawno pojawiły się kremy z zawartością ektoiny, czyli substancji wytwarzanej przez bakterie żyjące w środowisku pustynnym. Jej zadaniem jest ochrona błony komórkowej przed uszkodzeniami wywoływanymi przez alergeny. Regularne stosowanie wzmacnia funkcję ochronną skóry oraz długotrwale ją nawilża.

W sytuacji ognisk zapalnych obowiązkowe jest stosowanie preparatów o działaniu przeciwzapalnym. Zazwyczaj są to maści sterydowe, które ze względu na różną siłę działania oraz możliwość wywołania działania niepożądanego, powinny być indywidualne dobrane przez dermatologa. Należy pamiętać, żeby obchodzić się ostrożnie z maściami ze sterydami, gdyż nadużywanie ich przynosi odwrotny skutek, gdyż niszczą one barierę naskórkową. W przypadku uporczywego swędzenia, dla złagodzenia objawów, stosuje się maści przeciwhistaminowe.

Ważnym elementem walki z AZS jest właściwa pielęgnacja. Dziecko powinno być kąpane raz dziennie, maksymalnie przez kwadrans, w wodzie z dodatkiem emolientu, po czym należy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem. Następnie skóra powinna być posmarowana preparatem natłuszczającym. Również odzież, która jest noszona przez dziecko, powinna spełniać pewne warunki: być przewiewna, w jasnych kolorach, najlepiej z bawełny. Ubrania powinny być prane w proszku hipoalergicznym, dokładnie płukane i prasowane.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.febumed.com.pl/Atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-niemowlat-pielegnacja-blog-pol-1507543778.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]