Czym się różni cukrzyca typu 1 od 2 — na co zwrócić uwagę?

0
825

Z cukrzycą boryka się coraz więcej osób. Zwiększona zachorowalność nie zawsze jest wynikiem czynników genetycznych. Czasami na jej rozwój wpływ ma styl życia i nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Najczęściej spotykane typy tej choroby to typ 1 i typ 2. Jednak różnią się od siebie przyczyną zachorowania i przebiegiem.

Cukrzyca jest chorobą powodującą wzrost poziomu glukozy we krwi — czyli hiperglikemię. Nieleczona może prowadzić do uszkodzenia różnych narządów i zagrażać życiu. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie tej dolegliwości i jak najszybsze podjęcie leczenia. Niestety ta przypadłość może się rozwijać latami, nie dając żadnych widocznych objawów, jak w przypadku typu 2, podczas gdy w przypadku typu 1 objawy mogą wystąpić gwałtownie. Dlatego warto wiedzieć, czym się różni cukrzyca typu 1 od 2, aby jak najlepiej zrozumieć chorobę.

Cukrzyca typu 1 i 2 porównanie

Zarówno cukrzyca typu 1, jak i typu 2 może zostać rozpoznana odpowiednio wcześnie na podstawie badań laboratoryjnych takich jak stężenie poziomu glukozy we krwi. W oby przypadkach podczas rozwoju tej choroby wskaźnik będzie podwyższony, nawet jeżeli nie wystąpią jeszcze inne objawy świadczące o jej przebiegu. Warto zwrócić uwagę na porównanie cukrzycy typu 1 i 2, aby zrozumieć, po czym można rozpoznać oba typy i co mogą oznaczać.

Cukrzyca typu 1

Jest to choroba autoimmunologiczna wywołana zazwyczaj czynnikami genetycznymi. Oznacza to, że osoba chora nie ma wpływu na jej wystąpienie. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się zaburzeniem systemu immunologicznego, który zaczyna atakować komórki trzustki. Z tego powodu trzustka nie jest w stanie sama produkować insuliny, co wpływa na podniesienie glukozy we krwi.

Cukrzyca typu 2

Jest chorobą metaboliczną najczęściej wywołaną niezdrową dietą i otyłością. W jej wyniku organizm przestaje reagować na insulinę wytwarzaną w trzustce, pomimo utrzymania zdolności do jej produkcji. Z tego powodu osoby chore mają problem z utrzymaniem poziomu glukozy we krwi na odpowiednim poziomie, co prowadzi do hiperglikemii.

W przypadku obu typów cukrzycy pierwsze objawy mogą być do siebie podobne. Niepokojące objawy mogące świadczyć o rozwoju choroby to m.in.:

  • osłabienie,
  • zwiększony apetyt,
  • częste oddawanie moczu,
  • zwiększone pragnienie,
  • senność,
  • infekcje intymne,
  • słabe gojenie się ran.

Wyżej wymienione objawy mogą świadczyć o rozwoju choroby, jednak cukrzyca typu 1 może się rozwijać bardzo szybko, mogąc doprowadzić do śpiączki nawet w ciągu kilku tygodni. Z tego powodu zauważając niepokojące objawy mogące świadczyć o rozwoju cukrzycy typu 1 lub cukrzycy typu 2 należy wykonać badania diagnostyczne polegające na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi i moczu. Można również wykonać doustny test glukozy — OGGT. Pomocne w diagnostyce będzie również oznaczenie ciał ketonowych w krwi.

Różnice między cukrzycą typu 1 i 2

Najważniejsza różnica między cukrzycą 1 a 2 to inny mechanizm jej działania. Cukrzyca typu 1 niszczy komórki trzustki, uniemożliwiając produkcję insuliny, podczas gdy cukrzyca typu 2 zaburza proces metaboliczny, powodując odporność na działanie tego hormonu. Ponadto cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, na której rozwój mają wpływ czynniki genetyczne, podczas gdy drugi rodzaj cukrzycy jest wywołany czynnikami środowiskowymi. Charakteryzują się również innym tempem rozwoju. Cukrzyca typu 2 może rozwijać się niezauważalnie nawet przez parę lat, a typu pierwszego występuje gwałtownie, mogąc prowadzić do śpiączki cukrzycowej.

Typ 1 często charakteryzuje się również zapachem acetonu z ust, chudnięciem i bardziej agresywnym przebiegiem, podczas gdy w typie 2 zauważa się zazwyczaj przyrost wagi i jest zaliczany do chorób cywilizacyjnych, dotykających coraz częściej nawet dzieci. Dlatego podejrzewając u siebie cukrzycę lub gdy choroba jest potwierdzona, warto korzystać ze sprawdzonych sklepów dla diabetyków  oferujących duży wybór produktów dla osób chorych na cukrzycę zarówno do prowadzenia odpowiedniej diety, jak i zaopatrywania się w potrzebne akcesoria. Szczególnie sklepy internetowe oprócz potrzebnych akcesoriów zapewniają także wiedzę na temat tego schorzenia, rozpoznania i radzenia sobie z nim w postaci blogów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]