Diagnostyka chorób trzustki

0
2677

Trzustka jest narządem niewielkim, ale wymagającym od nas olbrzymiej uwagi ze względu na jego ogromne znaczenie dla organizmu. Szkodliwy tryb życia, rozmaite urazy, czy przebyte infekcje doprowadzić mogą do jej uszkodzenia. Sporo chorób z nią związanych ma też podłoże genetyczne. Dlatego odpowiednia diagnostyka ma zasadnicze znaczenie dla jej dalszego leczenia.

Diagnostyka

Podstawowe badanie służące diagnostyce chorób trzustki to pomiar stężenia enzymów trzustkowych w moczu i krwi (m.in. amylazy trzustkowej i lipazy). Inne badanie służące do diagnozy chorób trzustki to USG jamy brzusznej, dzięki któremu ocenione zostają narządy jamy brzusznej oraz wykryte nieprawidłowości, jak i zmiany w budowie narządów. Bardzo precyzyjnym badaniem trzustki zwłaszcza w przypadku nowotworów jest tomografia komputerowa jamy brzusznej – daje wyraźny i dokładny obraz przekrojów tkanek oraz narządów. Często stosuje się ponadto badanie PET oraz rezonans magnetyczny, ukazujący anatomiczne struktury organów. Najczęściej rezonans stosowany jest w diagnostyce chorób nowotworowych oraz przy niejednoznacznych zapaleniach trzustki i powikłaniach. Tego rodzaju badania można wykonać w przychodniach, takich jak na przykład Centrum Medyczne Ultramedic.

Wśród najczęściej diagnozowanych chorób trzustki znajdują się rak trzustki, stany zapalne oraz kamica trzustkowa.

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki przebiegać może w dwóch postaciach: przewlekłej lub ostrej. W przypadku ostrego zapalenia chory uskarża się na uporczywy i nagły ból jamy brzusznej. Chorobie towarzyszy też nagły spadek ciśnienia tętniczego krwi oraz przyspieszenie akcji serca. Po zdiagnozowaniu choroby stosuje się przeciwbólowe oraz zmniejszające wydzielanie soku trzustkowego. W przypadku przewlekłego zapalenia chory uskarża się na problemy z trawieniem, wzdęcia, tępy ból brzucha oraz biegunki. Chorobie mogą towarzyszyć utrata wagi, podwyższona temperatura oraz osłabienie. Leczenie polega na przyjmowaniu odpowiednich leków przepisanych przez lekarza, co połączone musi być z dietą nieobciążającą trzustki.

Kamica

Kamica trzustkowa to choroba polegająca na powstawaniu w przewodzie trzustkowym kamieni. Objawia się ona bólem w górnych partiach brzucha, promieniujący do lewej strony ciała, zwłaszcza po spożyciu posiłku. Chorobie mogą towarzyszyć wymioty oraz podwyższona temperatura, czasami żółtaczka. Leczenie kamicy trzustkowej polega na wykonaniu zabiegu ECPW (endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna) lub zabiegu chirurgicznego.

Rak trzustki

Bardzo agresywny i niebezpieczny dla życia nowotwór – złośliwy rak trzustki przez długi czas może nie dawać żadnych objawów choroby. W późnej fazie leczenie polega przede wszystkim na podawaniu leków przedłużających życie pacjenta. Jednak zdiagnozowany odpowiednio wcześnie jest o wiele bardziej podatny na leczenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]