Faszerowane bataty – czyli przepis na słodkie ziemniaki z farszem

0
2578
bataty faszerowane

Bataty faszerowane to pomysł na lekki, letni obiad. To wyjątkowo proste danie – nie ma przy nim wiele pracy. Ostatnio cenię takie potrawy, ponieważ mam mało czasu na codzienne gotowanie. Mimo że są mało czasochłonne, to smakują świetnie. Do tego farsz można zmieniać w zależności od upodobań. Można do nich dodać boczniaki, pieczarki czy czarne oliwki. Jeśli nasze faszerowane bataty podamy np. z sałatką, to taką porcją najedzą się cztery osoby, ponieważ słodkie ziemniaki są dość sycące.

Bataty faszerowane – składniki

2 duże bataty (słodkie ziemniaki)

200 g sera typu kanapkowo-sałatkowego (np. feta)

8-10 kawałków suszonych pomidorów z oliwy lub oleju

2 duże garści rukoli lub świeżego szpinaku

4-6 plastrów szynki parmeńskiej (można pominąć w wersji wege lub zamienić na starte pieczarki)

płatki chili (jeśli lubimy)

1 mały kubeczek jogurtu naturalnego

1 ząbek czosnku

duża garść liści kolendry

sól morska, świeżo mielony pieprz

Bataty faszerowane – przepis

Bataty dokładnie myjemy, wycieramy i przekrajamy wzdłuż na dwie części. Wkładamy do blaszki wyłożonej papierem, lekko solimy i pieczemy przez ok. 40 minut w 200°C. W tym czasie przygotowujemy farsz. Ser rozkruszamy. Dodajemy do niego drobno pokrojone pomidory suszone, porwaną na małe części szynkę parmeńską oraz posiekaną rukolę (lub szpinak). Przygotowujemy sos: jogurt blendujemy z wyciśniętym ząbkiem czosnku oraz liśćmi kolendry. Przyprawiamy szczyptą soli i pieprzu. Gdy bataty się upieką wydrążamy łyżką miąższ ze środka (zostawiając trochę na brzegach). Rozgniatamy go lekko widelcem. Dodajemy miąższ do farszu i mieszamy. Przyprawiamy płatkami chili, solą oraz pieprzem. Nakładamy do wydrążonych łódek z batatów. Wstawiamy z powrotem do piekarnika i zapiekamy ok. 15 minut. Po upieczeniu możemy udekorować rukolą. Podajemy z kolendrowo-czosnkowym jogurtem.

słodkie ziemniaki z farszem to pyszne danie

Bataty wartość odżywcza

Słodkie ziemniaki są bogate w węglowodany złożone i błonnik. Poza tym są bogactwem wielu witamin i mikroelementów, takich jak antyoksydacyjna witamina A. Słodki ziemniak ma naturalnie wysoką zawartość związków prozdrowotnych, takich jak beta-karoteny czy antocyjany. Różnice w składzie są niewielkie, słodkie ziemniaki przeważają zawartością witaminy A, co jest wiązane z wysoką zawartością wspomnianego wyżej prekursora witaminy A (beta-karotenu). Odwrotną sytuację mamy w przypadku witaminy C (w Polsce ze względu na duże spożycie ziemniaków, są one jednym z głównych źródeł witaminy C w spożyciu rocznym, pomimo tego, że zawartość tej witaminy w ziemniakach nie jest zaskakująco wysoka). Bataty zawierają również dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, idealne więc będą dla osób z miażdżycą, nadciśnieniem czy otyłością. Jest to również dobry produkt urozmaicający dietę cukrzyków (IG=44).

Bataty dla osób z nadwagą

Doświadczenie przeprowadzone na myszach wykazało, że poddany enzymatycznej obróbce peptyd batatów (peptyd SPP) znacząco ogranicza przyrost masy ciała na diecie wysokotłuszczowej.  Myszy, które otrzymywały ten peptyd ważyły mniej niż myszy z grupy kontrolnej, lżejsza była też ich wątroba. Dodatkowo zaobserwowano lepszy profil lipidowy u gryzoni, którym podawano SPP. Peptyd SPP musi więc odgrywać rolę w metabolizmie tłuszczów. Naukowcy sądzą, że hamuje on lipogenezę oraz łagodzi leptynooporność.

[Głosów:1    Średnia:1/5]