Jak działa elektroniczna recepta?

0
738
Jak działa elektroniczna recepta

Lekarze, którzy rozpoczynali swoją praktykę na długo przed nastaniem czasów Internetu, mają oczywiście inną perspektywę niż lekarze, którzy dorastali, gdy świat był już online, jeśli chodzi o sposób przekazywania złożonych i wrażliwych informacji o pacjentach. Jednak wobec pandemii koronawirusa i oni zostali niejako zmuszeni do przestawienia się na zdalne wystawianie recept, idące w parze z teleporadami, które wywoływały zresztą spore kontrowersje w społeczeństwie. Jednak wirus zredefiniował nasze podejście do wielu spraw…

Tradycyjna papierowa recepta opiera się na zindywidualizowanym formularzu recept lekarza, określonym wzorze dla bezpieczeństwa, aby uniknąć okazywania fałszywych recept. Po otrzymaniu podpisanej recepty pacjent musiał zanieść ją do apteki, gdzie została realizowana. Dzięki rozwojowi technologicznemu i wdrożeniu systemów informatycznych w służbie zdrowia, możliwe było wprowadzenie recept elektronicznych. Od razu narzucają się dwa podstawowe pytania – czym jest i jak działa elektroniczna recepta?

Recepta przez internet

Mówiąc najprościej, elektroniczne wystawianie recept to nowoczesna, skomputeryzowana wersja staromodnych papierowych recept. Po zdiagnozowaniu pacjenta, lekarz wpisuje lub wybiera z menu dany lek. Recepta jest podpisana elektronicznie i jest chroniona przed nieautoryzowanym dostępem przez solidne szyfrowanie i inne systemy bezpieczeństwa. Trzeba tutaj przy okazji zaznaczyć, że żaden elektroniczny system recept nie byłby kompletny bez możliwości natychmiastowego przesyłania recept bezpiecznymi liniami do komputera aptek. Pacjent nie musi przedstawiać wydruku, a apteka nie musi już zajmować się przychodzącymi faksami czy nieczytelnymi odręcznymi zapiskami lekarzy, z których zresztą słyną. Jedną z podstawowych zalet korzystania z recept elektronicznych jest to, że apteka może rozpocząć ich realizację, gdy pacjent jest w drodze, co pozwala zaoszczędzić cenny czas. Poza tym do ostatecznej realizacji wystarcza nadany numer, przesyłany pacjentowi drogą sms, oraz pesel.

Śmiałym krokiem naprzód jest także wystawianie recept online. Recepta przez internet to oszczędność czasu, zarówno lekarza jaki i pacjenta, przy tym można ją załatwić bez ruszania się sprzed monitora komputera. W sieci dostępne są strony, które umożliwiają załatwienia takich spraw od ręki. Przykładem może być tutaj konsultacja medyczna online na e-lekarz24h.pl, gdzie można również odebrać zwolnienie lekarskie. Wszelkie zlecenia weryfikowane są tam przez wykwalifikowanych lekarzy specjalistów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]