Jak nie dopuścić do odwodnienia osoby starszej?

0
1759
Jak nie dopuścić do odwodnienia osoby starszej?

Z wiekiem odczuwanie pragnienia słabnie, co może szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ile i jakich płynów dziennie powinien wypijać senior? Czym jest odwodnienie, jakie są jego przyczyny, objawy i skutki?

Choć z wiekiem pragnienie jest coraz mniej odczuwalne, to zapotrzebowanie na wodę wcale się nie zmienia. Zatem osoby starsze powinny pić nawet wtedy, gdy nie odczuwają pragnienia. Do odwodnienia organizmu u osób starszych może dojść bardzo szybko. A jego skutki mogą okazać się bardzo poważne.

Ile płynów dziennie powinien wypijać senior?

Powszechnie uważa się, że człowiek powinien wypijać dziennie minimum 2 litry płynów. Oczywiście to zapotrzebowanie zależy od danego organizmu. Zalecenia dietetyczne mówią o tym, że wynosi ono ok. 0,03 l płynów na każdy kilogram masy ciała. Dla przykładu zatem osoba, która waży 70 kg powinna wypijać dziennie 2,1 l płynów.

Oczywiście są sytuacje, gdy zapotrzebowanie na płyny wzrasta, np. podczas upałów,  w czasie gorączki, biegunki czy infekcji układu moczowego. Seniorom, którzy nie lubią pić można podawać więcej owoców i warzyw bogatych w wodę.

Co powinien pić senior?

Oczywiście tak jak każdy senior powinien przede wszystkim pić wodę, gdyż nawadnia ona organizm, który dzięki odpowiedniemu nawodnieniu szybciej się regeneruje. Poza tym picie wody zapobiega zaparciom, które są częstą dolegliwością seniorów i dobrze wpływa na funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Wiele witamin, w tym m.in. B i C rozpuszcza się w wodzie, więc jeśli organizm jest odwodniony, to ich nie przyswaja.

Ponadto osoby starsze mogą pić soki, napoje owocowe, kompoty (oczywiście z umiarem, gdyż zawierają cukier), herbatę, herbatki ziołowe, napoje mleczne, mleko roślinne. Warto pamiętać, że kawa i herbata nie nawadniają organizmu, więc nie zalicza się ich do dobowego bilansu płynów. W okresie jesienno-zimowym, a także wtedy, gdy senior odczuwa chłód, należy podawać mu ciepłe napoje.

Kiedy występuje odwodnienie organizmu u osób starszych?

Odwodnienie ma miejsce wtedy, gdy organizm nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości wody i składników odżywczych, które są konieczne do jego prawidłowego funkcjonowania. Warto wspomnieć, że zwłaszcza w przypadku seniorów jest to groźny stan, który finalnie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego tak ważne jest, by osoba sprawująca opiekę nad osobą starszą szybko reagowała na objawy odwodnienia. Ryzyko odwodnienia organizmu jest dużo większe u seniorów niż u osób młodych.

Przyczyny odwodnienia

Do najczęstszych przyczyn odwodnienia u osób starszych zalicza się: niewystarczającą ilość przyjmowanych w ciągu dnia płynów, infekcje układu moczowego, cukrzycę, przyjmowanie leków moczopędnych (diuretyków), wzmożoną utratę płynów przy biegunce i wymiotach oraz intensywne pocenie się (np. podczas gorączki, intensywnego wysiłku czy upałów).

Odwodnienie u osób starszych – objawy

Opiekunowie osób starszych powinni znać objawy odwodnienia organizmu u osób starszych i reagować szybko w sytuacji, gdy się pojawią. Najczęściej występujące symptomy to:

  • suche i spierzchnięte wargi
  • zaparcia
  • bóle i zawroty głowy
  • spadek ciśnienia
  • infekcje układu moczowego
  • zaburzenia widzenia
  • omdlenia
  • zmiany odczuwalnej temperatury ciała.

Dalsze objawy odwodnienia są poważniejsze, a ciągły niedobór wody w organizmie starszej osoby wielokrotnie zwiększa ryzyko chorób nerek i choroby wieńcowej.

Skutki odwodnienia u osób starszych

Bardzo wielu seniorów wykazuje objawy odwodnienia. Oczywiście w początkowej fazie jego przebieg jest bezobjawowy, ale z czasem zaczynają pojawiać się różne symptomy. Można wyróżnić 4 etapy odwodnienia organizmu u osób starszych. I etap ma miejsce wtedy, gdy ubytek wody wynosi 2-4% masy ciała. Do objawów tego etapu zalicza się: silne pragnienie, rzadkie oddawanie moczu, suchość w ustach, senność, osłabienie, bóle głowy, omdlenia, brak apetytu, wzdęty brzuch, nudności, niedociśnienie, zaburzenia mowy, zaburzenia rytmu serca, bóle mięśni, gorączka, zapadnięcie oczu, zmniejszona potliwość. W II etapie ubytek wody wynosi 5-6% masy ciała, a objawy to: senność, mrowienie, drętwienie i drażliwość. III etap to utrata wody rzędu 10-15% masy ciała, a objawy charakterystyczne to obrzęk języka i niemożność mówienia, drgawki, zaburzenia świadomości oraz utrata przytomności. Natomiast IV, ostatnia faza to ubytek wody wielkości ponad 15% masy ciała, czego skutkiem jest śmierć.

Więcej praktycznych porad na temat opieki nad osobami starszymi znajdziesz na stronie: https://promedica24.com.pl/opieka-nad-osobami-starszymi-poradnik/.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLeczenie uzależnień
Następny artykułBy odzyskać sprawność
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.