Jakie badania po 60. roku życia? Co ile kolonoskopia, mammografia…?

0
1406
Jakie badania po 60

Im jesteśmy starsi, tym więcej problemów zdrowotnych się pojawia. Nasz organizm jest coraz bardziej narażony na rozwój kolejnych chorób, dlatego tak istotna jest profilaktyka i regularne badania. Jakie powinno się wykonywać i jak często, gdy przekroczy się wiek 60 lat?

Dlaczego badania profilaktyczne są ważne po 60. roku życia?

Profilaktyka zdrowotna jest ważna w każdym wieku i powinien o tym pamiętać każdy, nawet osoby młode. Mimo wszystko im jest się starszym, tym więcej problemów ze zdrowiem się pojawia. Organizm staje się słabszy, jest bardziej narażony na różne infekcje, ataki czy rozwój poważnych schorzeń. To sprawia, że trzeba zacząć bardziej o siebie dbać i badać się u różnych specjalistów oraz kontrolować swój stan. To pozwoli na dłuższe cieszenie się zdrowiem, a także wczesne wykrycie wielu chorób, a tym samym skuteczniejsze leczenie oraz zminimalizowanie ryzyka przedwczesnej śmieci.

Jakie badania powinno się wykonywać po 60-tce?

Lista badań, jakie powinien wykonywać każdy, kto przekroczy 60 lat, jest całkiem długa. Niektórzy wychodzą z założenia, że części z nich nie ma po co robić, skoro czuję się dobrze, ale to często popełniany błąd. To, jakie badania należy wykonać, wymienia artykuł na zdroweporady.pl, skupiając się na tych najważniejszych. Badanie wzroku, słuchu, poziomu cholesterolu, serca, kontrola ciśnienia czy badania w kierunku nowotworów to podstawa, o której należy bezwzględnie pamiętać zawsze.

Jak często robić badania wzroku, słuchu, zębów?

Do typowych badań, które powinien wykonywać każdy, należą te sprawdzające nasz wzrok, słuch i zęby. Powinno się je wykonywać minimum co dwa lata, ale najlepiej robić to co roku. Po sześćdziesiątce wzrasta choćby ryzyko zaćmy, a także pojawiają się coraz częstsze problemy w jamie ustnej czy niedosłuch.

Jak często robić badanie krwi?

Badanie krwi to standard i każdy z nas powinien je wykonywać co najmniej raz w roku niezależnie od wieku, w jakim się jest. Na podstawie tych wytycznych lekarz jest w stanie określić nasz stan zdrowia, choćby poprzez stwierdzenie jak wygląda liczba białych i czerwonych krwinek, jaki jest poziom hemoglobiny czy hematokrytów. Dobrze jeżeli wykona się pełną diagnostykę, obejmującą jak największy zakres wyników. Badanie krwi może powiedzieć nam wiele o naszym organizmie i tym, co się w nim dzieje.

Badanie cholesterolu i ciśnienia krwi

Niestety w przypadku osób starszych, zwłaszcza po 60. roku życia, coraz bardziej rośnie ryzyko podwyższenia cholesterolu oraz pojawiają się problemy z nadciśnieniem. Badanie cholesterolu powinno się profilaktycznie odbywać co 5 lat, choć w przypadku osób przewlekle chorych, zwłaszcza na nerki, nadciśnienie czy serce, musi być to częściej. Jeżeli chodzi o ciśnienie, tutaj najlepiej samodzielnie je sprawdzać za pomocą ciśnieniomierza, a do lekarza udać się raz do roku. Dodatkowo powinno się co roku robić lipogram oraz EKG.

Badania profilaktyczne ginekologiczne

Kobiety zwłaszcza te starsze także powinny regularnie chodzić do ginekologa. Chodzi przede wszystkim o to, by regularnie wykonywać mammografię i cytologię, co pozwoli w miarę szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości, jak rozwijający się nowotwór piersi czy szyjki macicy. Takie badanie powinno być raz do roku.

Badania profilaktyczne przeciwnowotworowe

Przyda się także wykonywanie innych badań, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu rozwijającego się nowotworu. Co 5 lat należy wykonywać kolonoskopię, a co roku USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej. Mężczyźni z kolei nie mogą zapominać o badaniu stanu gruczołu krokowego oraz oznaczenie antygenu PSA, pozwalającego na wykrycie raka prostaty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]