Najczęściej występujące choroby skóry dłoni

0
1261
Najczęściej występujące choroby skóry dłoni

Dłonie to jedna z najbardziej wrażliwych i bardziej eksponowanych na czynniki drażniące partii ciała. Wystarczy kontakt z zimnem albo źle dobranym kosmetykiem, żeby stały się suche, bolesne, podrażnione. Zwykle ból ustępuje po odpowiednim nawilżeniu, jednak czasem jest symptomem poważniejszej choroby. Jak ją rozpoznać?

Zwykłe podrażnienie czy choroba?

Skóra dłoni jest bardzo cienka, delikatna, łatwo może ulec podrażnieniu. Powodem osłabienia jej kondycji może być długie przebywanie w niskiej temperaturze, ekspozycja na wiatr czy sporą wilgotność. Bywa, że dłonie stają się suche, a ich skóra pęka, jeśli nie są regularnie nawilżane lub jeśli mają kontakt z mocnymi, zawierającymi drażniące substancje zapachowe kosmetykami. W takich wypadkach najczęściej wystarczy nasmarować dłonie odżywczym kremem, by po kilku dniach odzyskały ładny wygląd. Jeśli jednak dłonie są nie tylko suche i lekko podrażnione, ale też opuchnięte, bolesne, pokryte bąblami czy wysypką, lepiej od razu udać się do lekarza – możliwe, że to nie zwykłe podrażnienie, a jedna z często występujących chorób skóry dłoni.

Choroby skóry dłoni: rodzaje i przyczyny

Bardzo często występującą chorobą dotyczącą skóry dłoni jest egzema. Objawia się silnym swędzeniem, zaczerwienieniem, czasem opuchlizną. Charakterystyczne są wypryski na wewnętrznej i zewnętrznej stroni. Bezpośrednią przyczyną egzemy są najczęściej alergie.Podobne objawy daje kontaktowe zapalenie skóry. Dłonie stają się zaczerwienione, bolesne, może pojawić się wysypka. Chorobę wywołuje uczulający czynnik drażniący. Jako że dłonie mają bezpośredni kontakt z innymi ludźmi czy z dotykanymi przez nich powierzchniami, często dotyczą ich także zakażenia grzybiczne: drożdżyca lub grzybica rąk. Te choroby skóry dłoni objawiają się pękaniem skóry i rozwarstwianiem naskórka. Obie wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

Leczenie chorób skóry dłoni

Jak pozbyć się bolesnych objawów? Wszystko zależ od rodzaju choroby i jej przebiegu. Zawsze zacząć należy od wizyty u lekarza dermatologa, który obejrzy skórę i postawi diagnozę, a następnie zaleci właściwe postępowanie.Przy chorobach skóry dłoni o podłożu alergicznym najważniejsze jest unikanie kontaktu z czynnikami drażniącymi, a także mocne nawilżenie skóry. Choroby grzybiczne wymagają zastosowania leków przeciwgrzybiczych, a także wzmocnienia odporności całego organizmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]