Proces tworzenia się blizn

0
2448

Dla człowieka jego własne ciało jest bardzo ważne. Jego wygląd ma duży wpływ na wrażenie, jakie wywiera on podczas pierwszych spotkań z innymi ludźmi. Każda widoczna niedoskonałość może niekorzystnie wpłynąć na jego samopoczucie, obniżyć pewność siebie i zaburzyć jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Jedną z takich niedoskonałości są blizny pojawiające się na ciele po przebytych operacjach, poparzeniach, zmianach trądzikowych i wypadkach.

Blizna – efekt uszkodzenia tkanki podskórnej

Kiedy uszkodzone zostaną naskórek i skóra właściwa, tylko w niewielu przypadkach mogą pozostać ślady, zazwyczaj goją się samoistnie po upływie kilku tygodni lub miesięcy. Jeżeli jednak uszkodzenia dotyczą głębszej warstwy, a mianowicie niszczą tkankę podskórną, która zawiera liczne naczynia krwionośne, proces odnawiania się komórek nie zachodzi już prawidłowo. Organizm zaczyna się bronić, w rezultacie czego powstają blizny.

Przebieg procesu tworzenia się blizn

Po uszkodzeniu rana zaczyna krwawić, jednak zwężanie się naczyń krwionośnych i krzepnięcie krwi powoduje szybkie zahamowanie jej upływu. Kilka dni po zranieniu skóra rozpoczyna wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych, a także powstaje nowa tkanka łączna, tkanka zastępcza składająca się z włókien kolagenowych odpowiadających za prawidłowe gojenie. Blizny są efektem niewłaściwego układania się włókien, tkanka jest słabiej ukrwiona, pozbawiona mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych. Blizna jest także biała, ponieważ w tym miejscu skóry nie ma barwnika. Cały proces tworzenia się blizny kończy się powstawaniem nad tkanką nowej warstwy skóry.

Podwyższone ryzyko występowania blizn

Niektórzy są bardziej narażeni na nieprawidłowe gojenie się głębokich ran. Zależy to od uwarunkowań genetycznych, hormonów i wieku. Kluczowe znaczenie w przypadku operacji i zabiegów ma rodzaj szwu. Niektóre choroby, jak np. cukrzyca, zaburzają przepływ krwi, co również sprzyja powstawaniu blizn. Nie bez znaczenia jest ponadto sam proces leczenia. Należy stworzyć bliźnie właściwe warunki do gojenia. Miejsce to powinno być nawilżone i chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Doskonale w tym celu sprawdzają się żel i plastry silikonowe np. Sutricon. O innych metodach leczenia możesz dowiedzieć się z serwisu wszystkoobliznach.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]