Przenośne rampy podjazdowe dla wózków inwalidzkich – jak je dobrać?

0
1543

Dzięki przenośnym akcesoriom takim jak rampy podjazdowe, likwidacja barier architektonicznych jest możliwa niemal w każdej sytuacji. Jednak, aby korzystać z tych udogodnień w sposób komfortowy i bezpieczny, warto zastanowić się nad zakupem ramp o odpowiednich wymiarach.

Rampy rozkładane w 30 sekund

Obecny rynek przenośnych akcesoriów służących do likwidacji barier architektonicznych otwiera przed osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami szersze możliwości niż kiedykolwiek. Oferta prostych i niedrogich ramp przenośnych (https://www.mobilex.pl/produkty/schodolazy-i-rampy-dla-niepelnosprawnych/rampy-i-podjazdy-dla-niepelnosprawnych/) jest bardzo duża, przez co można dopasować produkt dokładnie do swoich potrzeb. Co więcej, przy zakupie ramp można korzystać z dofinansowania ze środków MOPS/PCPR, które pokrywa aż 80% kosztów zakupu.

Współczesne rampy różnią się ze względu na swoją konstrukcję, jednak ich wspólnymi cechami jest niska waga przy zachowanej trwałości oraz możliwość składania, która otwiera możliwość przewożenia ramp w samochodzie i korzystania z nich w wielu miejscach. Rozkładanie większości modeli ramp zajmuje mniej niż 30 sekund. Po złożeniu kształtem przypominają dużą walizkę. Waga najprostszej, składanej rampy typu SF dostępnej w sklepie medycznym Mobilex.pl wynosi zaledwie 8 kg. Duża, podwójnie składana rampa DF o rozmiarze 300 cm, mimo swoich gabarytów waży tylko 27,5 kg. Zarówno najmniejsza jak i największa składana rampa to trwałe konstrukcje, których maksymalne obciążenie sięga aż 300 kg.

Popularnym wyborem są także rampy teleskopowe (TR/LR), które są łatwe w składaniu i rozkładaniu oraz uniwersalne. Ich zastosowanie wykracza poza rynek medyczny, gdyż są wykorzystywane także w transporcie, pomagając w przewożeniu ciężkich ładunków do pojazdów dostawczych. Dla wielu osób kluczowy przy wyborze tych ramp jest fakt, że można dowolnie regulować ich rozstaw, co pozwala na ich dopasowanie do wózków o bardzo różnych rozmiarach. Atutem jest też niska waga. Rampa o długości 150 cm (po rozłożeniu) waży zaledwie 5,5 kg, a mierząca 300 cm tylko 9,5 kg.

Bardzo przydatne okazują się także rampy progowe – najczęściej gumowe lub aluminiowe, które w znacznym stopniu ułatwiają poruszanie się wózkiem w pomieszczeniach. W tym przypadku również możemy wybrać rozwiązanie składane i przenośne, dopasowane do konkretnych zastosowań.

Sprawdź najlepsze rampy podjazdowe dla niepełnosprawnych.

Wybierz rampę odpowiednią do potrzeb

Rampy przenośne są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego przed zakupem warto poświęcić czas na dokonanie odpowiednich pomiarów, by mieć pewność, że produkt będzie spełniać nasze oczekiwania. Warto przemyśleć wszystkie lokalizacje, w których bywa osoba niepełnosprawna, a w których istnieją bariery architektoniczne w postaci braku podjazdów dla wózków. Pod uwagę należy brać trzy parametry – wzniesienie rampy, długość rampy i kąt jej nachylenia. Im dłuższa rampa i mniejszy kąt, tym bardziej komfortowe będzie przemieszczanie się po niej – nie zawsze jednak warunki architektoniczne pozwolą nam na rozłożenie dużej rampy. Jeżeli kupujemy rampę w celu likwidacji bariery architektonicznej w konkretnym miejscu – np. w domu osoby niepełnosprawnej i nie będzie ona zbyt często używana w innych lokalizacjach, warto dopasować wymiary tak, by zapewnić maksymalny komfort. Jeżeli jednak podczas zakupu myślimy o kilku miejscach – np. sklep,  domy członków rodziny czy znajomych warto spróbować znaleźć rozwiązanie kompromisowe, postarać się uniknąć sytuacji, w której w jednym lub kilku z tych lokalizacji nie będzie możliwości wykorzystania rampy.

Zarówno rampy podjazdowe typu DF/SF jak i teleskopowe pokryte są antypoślizgowym materiałem, zapewniających bezpieczeństwo korzystania. Inną opcją są rampy typu SC z żebrowaną powierzchnią podjazdową, która jeszcze bardziej zwiększa poziom bezpieczeństwa, a przy okazji jest prostsza w konserwacji.

Pełną ofertę ramp przenośnych, a także inny profesjonalny sprzęt medyczny możesz znaleźć na stronie https://www.mobilex.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]