RTG stomatologiczne – badanie radiologiczne zębów i jamy ustnej

0
1704
RTG stomatologiczne – badanie radiologiczne zębów i jamy ustnej

Zdjęcia rentgenowskie posiadają bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Są one używane również podczas diagnostyki stomatologicznej.

Rentgen zębów, czyli badanie radiologiczne zębów, w skrócie RTG zębów to popularne badanie obrazowe mające na celu uwidocznienie tkanki kostnej oraz innych tkanek żuchwy oraz szczęki. Rentgen stomatologiczny może także prezentować stawy skroniowo-żuchwowe, a nawet całą twarzoczaszkę, gdy taki obraz konieczny jest w diagnostyce stomatologicznej.

Na czym dokładnie polegają zdjęcia RTG w stomatologii? Jakie są rodzaje RTG zębów? Czym jest nowość – rentgen 3D? W końcu, gdzie można wykonać badania RTG?

Na czym polega rentgen zębów?

RTG zębów, czyli rentgen zębów to rodzaj badania diagnostycznego, które polega na prześwietleniu tkanek z użyciem promieniowania rentgenowskiego. Badanie to jest bezbolesne i bezpieczne. Nie wymaga ono również specjalnego przygotowania ze strony pacjenta.

Rentgen stomatologiczny pozwala na uzyskanie zdjęcia prezentującego zęby i okoliczne tkanki, w tym między innymi dziąsła czy zatoki. Pomaga ono również w oznaczeniu obecności zębów zatrzymanych, pozostawionych korzeni zębowych, torbieli, narzędzi stomatologicznych po leczeniu stomatologicznym. Również pomaga w diagnostyce próchnicy.

Badania RTG prowadzi się przed rozpoczęciem leczenia, a także w celu dobrania optymalnej metody postępowania przez stomatologa. Również może być ono prowadzone w trakcie procedur, aby kontrolować ich poprawność.

Zdjęcia rentgenowskie zębów – zastosowanie:

  • leczenie zachowawcze, w tym także leczenie kanałowe – endodontyczne
  • chirurgia stomatologiczna, w tym także przed wyrwaniem zębów
  • protetyka stomatologiczna
  • leczenie implantologiczne
  • ortodoncja
  • diagnostyka zmian nowotworowych

RTG stomatologiczne – rodzaje

Wyróżnia się różne rodzaje zdjęć RTG zębów, dlatego też można dostosować je indywidualnie do ich przeznaczenia.

Zdjęcia RTG punktowe

Zdjęcia obejmujące wybrany obszar kilku otaczających zębów. Prowadzony przy diagnostyce próchnicy, leczeniu kanałowego, ocenie wypełnień oraz implantów.

Pantomogram – pantomograficzne zdjęcia zębów

To zdjęcia prezentujące panoramę łuków zębowych, a także stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok szczękowych. Często prowadzony przy diagnostyce próchnicy, ale też wad rozwojowych zębów i przyzębia, leczeniu ortodontycznym.

Cefalogram – cefalometryczne zdjęcia zębów

Zdjęcie boczne, które prowadzone jest przy leczeniu ortodontycznym. Pozwala na zobrazowanie nie tylko samych zębów, ale również tkanek podniebienia i innych tkanek miękkich twarzy.

RTG 3D – stomatologiczny rentgen 3D

Wśród badań rentgenowskich zębów znajduje się także rentgen 3D, czyli inaczej RTG 3D. Badanie to określane jest także jako tomografia 3D CBCT. To nowoczesne badanie wykonujące szereg zdjęć trójwymiarowych, które pozwalają na uzyskanie dokładnej prezentacji tkanek.

Rentgen 3D czy RTG 3D to badanie szybkie i bezbolesne, najczęściej prowadzone jest w celu kompleksowej diagnostyki wszystkich zębów, kości szczęki i żuchwy, stawów oraz zatok. Używane jest ono między innymi przy leczeniu implantologicznym.

Gdzie można wykonać rentgen zębów?

Obecnie rentgen stomatologiczny jest używany powszechnie podczas prowadzenia diagnostyki stomatologiczne. Gdzie można wykonać takie właśnie badania?

Najczęściej rentgen zębów można wykonać od razu w klinice stomatologicznej. Aktualnie niemalże każda dobra klinika posiada własną pracownię RTG. Wówczas zdjęcie można wykonać od razu wtedy, gdy będzie to potrzebne. Przy wyborze odpowiedniego gabinetu warto zatem sprawdzić, czy posiada ono aparat do RTG – wówczas można zaoszczędzić czas na wykonaniu diagnostyki.

W mieście Kraków profesjonalny rentgen zębów oferuje między innymi Klinika Stomatologii Estetycznej SE+, które specjalizuje się w prowadzeniu kompleksowych usług stomatologicznych dla najbardziej wymagających klientów. Dostępna na miejscu pracownia RTG może wykonać wszystkie konieczne badania, w tym także RTG 3D. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]