Seler dla wzmocnienia organizmu

0
2927
Seler dla wzmocnienia organizmu
Seler dla wzmocnienia organizmu

Seler jest bardzo popularnym warzywem na całym świecie, znanym z licznych sposobów wykorzystywania go w żywieniu i medycynie alternatywnej. Zapach i smak sprawiają, że jest doskonałym dodatkiem do sałatek, zup i innych przepisów. Oprócz tego, on tak samo ceniony za niska zawartość kalorii i wysoka zawartość składników odżywczych, które przyczyniają się do poprawy zdrowia i utraty wagi. Seler zajmuje honorowe miejsce na liście warzyw, które przynoszą ogromne korzyści dla naszego organizmu. Rozważmy kilka powodów, dlaczego warto włączyć tę roślinę w swoją dietę.

8 powodów dla których warto spożywać seler

  1. Sód, zawarty w selerze, poprawia krążenie krwi. Pomaga kobietom uzyskać zgrabne ciało i jednocześnie uzupełnia zapasy żelaza i wapnia, które są tracone w czasie menstruacji i w okresie laktacji.
  2. Wysoka zawartość magnezu w roślinie sprawia, że jest to dobry środek przeciwnowotworowy. Głównie przez wzgląd na dużą zawartość witamin, a przede wszystkim obecność witaminy U. Pod wpływem tej witaminy rany goją się dużo szybciej.
  3. Korzystanie z selera w diecie zapobiega takim chorobom jak cukrzyca, artretyzm, żylaki, hemoroidy, a także rozwiązuje problemy z sercem, nerkami i pęcherzem żółciowym. Warto go również używać przy dużej wadze ciała, wrzodach, reumatyzmie, pokrzywce, depresji, stanach zapalnych wątroby i skóry.
  4. W medycynie ludowej zaleca się stosowanie korzenie selera, ponieważ uważany jest za swojego rodzaju afrodyzjak. Podnosi libido u kobiet i mężczyzn.
  5. Seler pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, dzięki swoim specyficznym właściwościom. Co ciekawe, ten sam związek sprawia, że seler tak charakterystycznie pachnie.
  6. Selera można użyć do wybielenia piegów! Do tego należy wykorzystać zielone liście selera. Trzeba je sparzyć, a następnie przyłożyć do oczyszczonej skóry twarzy.
  7. Cukrzykom zaleca się stosowanie korzenia selera, ponieważ związki w nim zawarte są podobne do tych zawartych w insulinie, co skutkuje  obniżeniem poziomu cukru we krwi.
  8. W składzie selera możemy znaleźć specjalne flawonoidy: apigeninę oraz luteolinę. Te dwa przeciwutleniacz są wykorzystywane w walce z komórkami nowotworowymi, które pozytywnie wpływają na pracę płuc.

Nalewka z selera dobra na wszystko

Z korzeni selera można przygotować nalewkę, która ma ananasowy smak i doskonale wpływa na samopoczucie. Zaleca się pić jedną filiżankę, maksymalnie trzy razy dziennie, przed posiłkiem.

Kto powinien uważać na seler?

Oprócz przydatnych właściwości selera i jego dobroczynnego wpływ, istnieją pewne przeciwwskazania do jego spożywania. Jest to roślina, która zawiera glikozydy, dlatego nie zaleca się go stosować przez kobiety w ciąży, bo to zwiększa ryzyko poronienia. Jego moczopędne właściwości sprawiają, że nie nadaje się dla pacjentów z zapaleniem pęcherza moczowego lub z poważnymi uszkodzeniami nerek. Ogólnie nie należy używać seler w nadmiarze, ponieważ może on negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Aby w pełni wykorzystać możliwości tego warzywa, najlepiej jeść seler w stanie surowym, dodając go do sałatek lub smoothie. Jednakże, jeśli używasz go przy bólach brzucha, to w tym przypadku lepiej zrobić herbatę lub spożywać go dopiero po ugotowaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]