Siemię lniane – super food, super zdrowie

0
2246
Siemię lniane – super food, super zdrowie

Niezwykłe właściwości siemienia lnianego przyczyniły się do nazywania go „superfood”. Jednak kobiety spożywały go jeszcze zanim w ogóle takie słowo powstało. Siemię od pokoleń jest stosowane jako domowy sposób na różnego rodzaju dolegliwości, a często nawet bez nich – regularne stosowanie pozytywnie oddziałuje na cały nasz organizm.

Apteki oraz sklepy zielarskie oferują dwa rodzaje siemienia: złocisty i brązowy. Zdecydowanie lepiej wybierać złocisty, mimo że jest droższy i ciężej jest go znaleźć. Jest jednak dużo zdrowszy i smaczniejszy – a co za tym idzie, dużo chętniej będziemy go dodawać do codziennego jadłospisu (jako wszelkiego rodzaju wywary, jak i składniki przygotowywanych potraw).

Cudowne właściwości

Siemię lniane to nasiona lnu, które posiadają bardzo dużo składników wpływających na odpowiednią pracę naszego organizmu: błonnik, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i omega-6, witaminę E oraz witaminy z grupy B,  potas, magnez, wapń, cynk, żelazo, miedź, mangan, białka, fitoskładniki, enzymy.

Tak bogaty skład nasion sprawia, że posiadają one zdolność do działania przeciwbakteryjnego, przeczyszczającego, a także osłaniającego. Ponadto dzięki stosowaniu siemienia możemy zmniejszyć krzepliwość krwi oraz przyśpieszyć gojenie się ran. Te małe ziarenka mogą nas też uchronić przed zawałem lub chorobą wieńcową.

Siemię lniane to sposób na zdrowe jelita

Najczęściej siemię lniane stosuje się w dolegliwościach układu pokarmowego. Regularnie stosowane zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jelit. Szczególnie zalecane jest picie wywaru z nasion w trakcie choroby wrzodowej, a także przy zatwardzeniach lub biegunkach.

Bardzo wysoka zawartość fitoestrogenów w nasionach lnu sprawia, że mają one pozytywny wpływ na gospodarkę lipidową – obniżają złe frakcje cholesterolu (czyli VLDL I LDL) oraz trójglicerydów. Ponadto są regulatorem gospodarki hormonalnej. Lignany (fitoestrogeny) uzupełniają niedobory naturalnych estrogenów, a przy ich nadmiarze – obniżają aktywność. Ma to duże znaczenie dla kobiet w okresie menopauzy, którym spożywanie siemienia może znacząco ułatwić funkcjonowanie. Co więcej, zbadano skutki spożywania nasion lnu przez kobiety chorujące na nowotwór piersi i wyniki były bardzo obiecujące – rozwój guzów został skutecznie zahamowany.

Nie tylko picie i spożywanie siemienia lnianego może przynieść korzyści. Na choroby układu oddechowego stosuje się okłady ze zmiażdżonych nasion. W taki sam sposób przygotowuje się siemię do celów kosmetycznych, takich jak: balsamy do ciała, maseczki i peelingi do twarzy, a także odżywki do włosów.

Jak przygotować siemię?

Siemię lniane można przygotować na kilka sposobów. Zazwyczaj przygotowuje się napar lub odwar.

Napar (najlepszy na odchudzanie, infekcje dróg oddechowych, biegunkę, choroby skóry):

Dwie łyżki nasion zagotować w wodzie (około dwóch szklanek). Gotować 10 minut.

lub

Łyżkę siemienia lnianego zalać szklanką gorącej wody (ale nie wrzącej) i odstawić na kwadrans do zaparzenia.

Odwar (najlepszy na podrażniony żołądek):

Łyżkę nasion zalać szklanką letniej wody i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Później odcedzić i odstawić, żeby wystygło.

[Głosów:1    Średnia:5/5]