Skręcona kostka – objawy, leczenie

0
6432
Skręcona kostka - objawy, leczenie

Do skręcenia kostki może dojść na skutek np. skoku z wysokości, poruszania się po nierównym terenie, braku rozgrzewki przed ćwiczeniami, złego obuwia lub przeciążenia. Uraz klasyfikuje się w 3 stopniowej skali: od niewielkiego naciągnięcia, po całkowite zerwanie więzadeł i torebki stawowej, które często wymaga zabiegu operacyjnego.

Objawy skręcenia kostki

Objawy urazu stawu skokowego, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, to przede wszystkim trudności w chodzeniu oraz ograniczenie ruchów. Po skręceniu, kostka boli, jest obrzęknięta, może dojść do wylewu podskórnego. Uniemożliwia to wspięcie się na palcach, a w poważniejszym urazie pojawia się odczucie niestabilności stawu. Leczenie rozpoczyna się od usztywnienia kostki w specjalnym stabilizatorze, który ma w ofercie każdy sklep ortopedyczny. Zanim zacznie się rekonwalescencję, należy określić stopień zaawansowania uszkodzenia stawu skokowego.

Skręcenie kostki 1. stopnia

Lekkie skręcenie to niewielkie naderwanie więzadeł. Urazowi może towarzyszyć bolesny obrzęk i ograniczona ruchomość stawu. Leczenie trwa około tygodnia i polega na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz nałożeniu stabilizatora lub opaski uciskowej na kostkę.

Skręcenie kostki 2. stopnia

W wyniku skręcenia kostki 2. stopnia następuje częściowe zerwanie włókien więzadłowych. Ból i obrzęk jest nasilony oraz występuje znaczne ograniczenie ruchów. Kończynę po urazie należy usztywnić w łusce gipsowej na okres przynajmniej 2 tygodni. W łagodzeniu dolegliwości bólowych pomagają maści, żele przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zimne okłady. Na skręconą kostkę stosuje się również krioterapię, czyli leczenie bardzo niskimi temperaturami. Po zdjęciu gipsu następuje rehabilitacja, która musi potrwać około 3-4 tygodnie, aby wrócić do pełnej sprawności.

Skręcenie kostki 3. stopnia

W wyniku ciężkiego skręcenia może dojść do całkowitego zerwania włókien więzadłowych. Obrzękniętą kostkę unieruchamia się w gipsie na około 3 tygodni, a potem w stabilizatorze przez kolejne kilka tygodni. Skręcenie 3. stopnia jest bardzo bolesne, dlatego niezbędne w leczeniu będzie stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na czas rekonwalescencji należy też odciążyć kończynę i chodzić o kulach. W wyniku ciężkiego skręcenia kostki lekarz może zadecydować o operacji, mającej na celu rekonstrukcję zerwanych więzadeł.

Na czym polega rehabilitacja skręconej kostki

Rehabilitacja skręconej kostki polega na wykonywaniu ćwiczeń stabilizacyjnych, które  wzmacniają i zwiększają zakres ruchów stawu skokowego. Trening rozpoczyna się od lekkiej gimnastyki statycznej, np. staniu na jednej nodze, wspięciu na palce, półprzysiadach , by stopniowo przechodzić do bardziej dynamicznych zajęć. Energiczne ćwiczenia to np. przeskoki jednonóż i obunóż, wysoki w przód i tył oraz przeskakiwanie przeszkód na jednej nodze. W rehabilitacji skręconej kostki pomaga także masaż tkanek głębokich oraz kinesiotaping, czyli leczenie bólu specjalnymi plastrami rehabilitacyjnymi.

Zobacz także: Objawy i leczenie skręcenia stawu skokowego

[Głosów:6    Średnia:3.5/5]