USG w smartfonie szansą na skrócenie kolejek na badanie

0
2277

Pierwszy ultrasonograf powstał w Niemczech w 1965 roku i był wielkości sypialnianej komody. Kolejną, mniejszą wersją ciężkiej maszyny ze szpitalnej pracowni był aparat mobilny – przenośne USG, które lekarze mogli zabierać ze sobą na wizyty domowe u pacjenta. Dziś możliwe jest wykonanie badania USG przez… smartfona! Takie rozwiązanie daje wiele możliwości.

USG to istotny element diagnostyki wykorzystywany przez lekarzy wielu specjalizacji, m.in. kardiologów, neurologów, ginekologów, neonatologów i okulistów. Dzięki możliwości bezinwazyjnego zajrzenia do badanych organów pacjenta można określić m.in. stan wątroby, pęcherzyka żółciowego, nerek, trzustki, śledziony, aorty czy pęcherza. Metoda badania USG nie naraża przy tym pacjenta na szkodliwe promieniowanie.

USG w smartfonie

Dzięki najnowszym rozwiązaniom, badanie USG można przeprowadzić z wykorzystaniem… telefonu. Niezbędny jest do tego smartfon z portem USB i sonda. Zestaw jest prosty w obsłudze, ponieważ bazuje na aplikacji mobilnej. By rozpocząć badanie należy jedynie pobrać specjalną aplikację i podłączyć głowicę. Sprawdź jak wygląda mobilne USG Lumify na tej stronie – philips.pl/healthcare/sites/lumify

Smartfon z USG to szansa na skrócenie kolejek

Eksperci przekonują, że jeżeli z USG w smartfonie zaczną korzystać lekarze pierwszego kontaktu, diagnostyka chorób znacznie się poprawi. Wczesna diagnostyka jest bowiem kluczowa m.in. w leczeniu chorób onkologicznych.

To także ogromna szansa na skrócenie czasu czekania w kolejkach po diagnozę. Dzięki szerokiej dostępności badania, stanie się ono możliwe niemal od ręki.

Korzyści jest więcej. Dzięki USG w smartfonie, badanie można wykonać z dala od szpitalnej aparatury – nie tylko w domu, na miejscu wypadku czy na terenach sportowych. Mobilne USG ratuje życie w biedniejszych krajach, w których na co dzień nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej.

Mobilne USG w sporcie

Badanie USG przez smartfona można wykonać w każdym miejscu i o każdej porze. Zalety te dostrzegły m.in. osoby zajmujące się sportem zawodowo. W sporcie liczy się bowiem przede wszystkim szybkość – w tym natychmiastowa diagnoza i niezwłoczne podjęcie terapii.

Pierwszym zawodowym klubem, który skorzystał z przenośnego USG był PSV Eindhoven –  zespół piłkarski z Holandii, wielokrotny mistrz kraju, uczestnik Ligi Mistrzów. Dał tym samym jasny sygnał konkurencji i producentom, że zawodowy sport potrzebuje takich rozwiązań i będzie z nich korzystał coraz częściej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]