Usunięcia zęba – wskazania, przebieg, powikłania

0
1090
Usunięcia zęba

Usunięcie zęba to zabieg wykonywany w sytuacji, kiedy dotychczasowe leczenie okazało się nieskuteczne lub brak jest możliwości odbudowy zęba ze względu na jego zaawansowane zniszczenie. Zazwyczaj podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu jest on bezbolesny. Jednak jak wygląda cały proces wyrywania?

Kiedy wyrwać ząb?

Ekstrakcja zęba jest zabiegiem przeprowadzanym, jeżeli choroby tkanek twardych zębów spowodowały, iż zęba nie da się uratować ani za pomocą leczenia zachowawczego, ani też protetycznego. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi spowodowanego niedrożnością kanałów czy też występowaniem niedostatecznej ilości tkanek zęba, niezbędnych do jego odbudowy. Ząb należy usunąć także w przypadku jego rozchwiania czy nawracających stanów zapalnych. Warto wskazać, że w celu zachowania zdrowych zębów, niezwykle istotna jest higiena jamy ustnej. Im lepiej będziemy bowiem dbać o nasze zęby, tym mniejsze ryzyko, że konieczne okaże się ich wyrwanie.

Zdarza się także, że ekstrakcja zęba dokonywana jest ze względów ortodontycznych, np. kiedy lekarz dojdzie do wniosku, że zęby są osadzone zbyt ciasno, czy też wskutek urazów części twarzowej czaszki.

Jak wygląda wyrwanie zęba?

Zabieg ekstrakcji zęba przebiega kilku etapowo. Pierwszym krokiem jest zerwanie więzadła okrężnego otaczającego ząb. Następnie lekarz nakłada kleszcze oraz doprowadza do zwichnięcia zęba. Kiedy jest on już wystarczająco rozchwiany, stomatolog dokonuje jego wyciągnięcia z zębodołu. Kolejnym etapem jest dokładne oczyszczenie zębodołu. W tym momencie należy zadbać, aby w zębodole nie pozostały żadne resztki zmian zapalnych, rozkruszonego zęba czy fragmenty kości. Po tak przeprowadzonym zabiegu pozostaje rana, którą należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, mającym na celu zatamowanie krwawienia. Niekiedy okazuje się, że ekstrakcji zęba należy dokonać w sposób chirurgiczny. Ma to miejsce przede wszystkim wśród pacjentów, u których korzeń pozostawiono w kości lub w przypadku zębów mądrości.

Wyrwanie zęba – co dalej?

Kiedy zabieg zostanie zakończony, pacjent otrzyma zalecenia od lekarza i powinien bezwzględnie się do nich stosować. Stomatolog z całą pewnością wskaże, aby przez dwie godziny nie jeść ani nie pić, natomiast spożywane później posiłki powinny być chłodne i miękkie. Co więcej, zaleca się, aby przez 3 dni po zabiegu unikać płukania jamy ustnej w sposób intensywny.

Wyrwanie zęba – jak długo krwawi?

To jedno z często zadawanych pytań, jednak nie sposób na nie odpowiedzieć wprost, bowiem każdy pacjent jest inny. Niemniej najczęściej wskazuje się, że niepokojące dolegliwości występujące po zabiegu powinny ustąpić po upływie kilku dni. Jeżeli trwałyby dłużej, należy skontaktować się z lekarzem. Co oprócz przedłużającego krwawienia powinno zaniepokoić? Przede wszystkim występowanie gorączki oraz złego samopoczucia, bowiem sugerują one, że w organizmie pojawiły się bakterie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]