Zdrowotne właściwości wody radonowej

0
3860
Zdrowotne właściwości wody radonowej

Woda radonowa, nazywana niekiedy też radoczynną, to woda zawierająca radon – pierwiastek promieniotwórczy. Wiele osób ma negatywne skojarzenia dotyczące wpływu promieniowania na zdrowie, tymczasem jego niewielkie dawki nie tylko nie są szkodliwe, ale wręcz leczą wiele schorzeń! Woda radonowa charakteryzuje się optymalnym stężeniem czynników promieniotwórczych, stąd jej szerokie zastosowanie w kuracjach uzdrowiskowych.

Pij, kąp się i wdychaj

Dobroczynne efekty promieniowania występują już w trakcie zabiegu, ale też utrzymują się nawet do kilku miesięcy, ponieważ o ile radon usuwany jest z organizmu już po paru godzinach, o tyle produkty jego rozpadu pozostają w tkankach przez dłuższy czas. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut kąpieli radonowej, by zredukować przewlekły ból, obniżyć ciśnienie czy polepszyć ukrwienie narządów wewnętrznych i skóry. Zabieg ten polecany jest sportowcom, osobom cierpiącym na łuszczycę, trądzik, miażdżycę, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby układu ruchu oraz rekonwalescentom po urazach nerwów obwodowych.

Wodę radonową podaje się również w formie inhalacji, zwłaszcza w terapii astmy i innych schorzeń układu oddechowego, a także doustnie. Picie wody bogatej w radon obniża poziom cukru i złego cholesterolu we krwi, działa moczopędnie oraz pobudza perystaltykę jelit. Z uwagi na stymulację komórek kościotwórczych woda radonowa znajduje zastosowanie również w leczeniu osteoporozy i rehabilitacji osób po urazach i operacjach m.in. kręgosłupa, przyspieszając zrastanie się kości. Jej działanie przeciwzakrzepowe natomiast wykorzystuje się wspomagająco chociażby w przypadku owrzodzenia podudzi czy schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Leczy niepłodność i wydłuża życie

Woda radonowa pobudza do pracy liczne gruczoły, takie jak przysadka czy nadnercza, stymulując wydzielanie hormonów oraz działanie jąder i jajników. Stosuje się ją więc wspomagająco w terapii przewlekłych chorób narządów rodnych, w okresie menopauzy, a także w leczeniu niepłodności, jako że powoduje wzrost liczby plemników, a także zwiększenie ich ruchliwości.

Niewielkie dawki promieniowania dostarczane komórkom dzięki wodzie radonowej przyspieszają procesy naprawcze DNA, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Rośnie natomiast ogólna odporność organizmu i przewidywana długość życia, polepsza się też tolerancja na późniejsze działanie dużych dawek promieniowania, które mogłyby przynieść niepożądane skutki.

Gdzie skorzystać – i jak?

Wodę radonową pozyskuje się z naturalnych źródeł, których w Polsce jest zaledwie kilka. Jedno z najsłynniejszych znajduje się w Uzdrowisku Świeradów. Wszystkie zabiegi
z wykorzystaniem wody radonowej realizowane są na podstawie zlecenia, które lekarz uzdrowiskowy wystawia w oparciu o przeprowadzone wstępne badanie lekarskie. Z zabiegów można skorzystać w ramach pobytów prywatnych (komercyjnych) jak również w oparciu o skierowanie  finansowane przez Narodowy Funduszu Zdrowia lub ZUS. Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. – Grupa PGU jest jedynym podmiotem leczniczym na terenie miasta Świeradowa – Zdroju, który posiada wyłączną koncesję na wydobycie i eksploatację wód leczniczych ze złóż  w Świeradowie
i Czerniawie. Wody z naszych źródeł posiadają poziom radonu zgodny z polską normą wymaganą przy realizacji zabiegów leczniczych.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]