Źródła naturalnych kobiecych hormonów

0
5887
Źródła naturalnych kobiecych hormonów
Źródła naturalnych kobiecych hormonów

We współczesnym świecie niezwykle ważne jest to, aby wyglądać pięknie i zdrowo. Niestety, duży odsetek kobiet zmaga się z wahaniami hormonalnymi, co prowadzi do pojawienia się trądziku, pogorszenia jakości paznokci i włosów oraz wzrostu wagi. Przyczyną takich zaburzeń jest często niedobór estrogenów, zwłaszcza w okresie przekwitania, ale też nadmiar lub wrażliwość na testosteron. Owłosienie pojawiające się na brzuchu, udach czy twarzy oraz trądzik świadczą o tzw. hirsytyzmie, który w znaczący sposób przyczynia się do pogorszenia jakości naszego wyglądu. Powyższe objawy świadczące o wahaniach hormonalnych wymagają często leczenia farmakologicznego.

Zafunduj sobie zdrowotną terapię hormonalną w kuchni

W niektórych przypadkach, zwłaszcza wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii hormonalnej, czy stosowana jest przerwa w przyjmowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej, bardzo przydatne może okazać się wprowadzenia do codziennej diety produktów bogatych w naturalne fitohormony. Działają one podobnie jak syntetyczne leki hormonalne czyli redukują stany zapalne, przeciwdziałają trądzikowi, łamliwości paznokci, wypadaniu włosów, jednak są o wiele łagodniejsze dla naszego organizmu. Z racji tego, że nie mają tak silnego działania jak syntetyczne leki, nie powodują uciążliwych skutków ubocznych, na przykład bólów głowy czy osłabienia. Efekty stosowania naturalnych hormonów są jednak widoczne dopiero po minimum 3 miesiącach stosowania.

Gdzie można znaleźć naturalne hormony

Istnieje wiele produktów żywnościowych, które zawierają zbawienne dla naszego organizmu estrogeny, a równocześnie działają też antyandrogennie. Do najpopularniejszych należą nasiona lnu, soja, chmiel, koniczyna czerwona, szpinak, nasiona słonecznika, jabłka, orzechy, pędy lucerny, winogrona, czerwone wino, palma sabałowa, wierzbownica drobnokwiatowa. Na szczególną uwagę zasługuje soja oraz len, które mogą być spożywane pod różną postacią (tofu z soi, mąka sojowa, mleko sojowe, kotlety sojowe, nasiona lnu, olej lniany). W aptekach i sklepach zielarskich można również znaleźć gotowe preparaty na bazie powyższych składników, które w kompleksowy sposób zadbają o nasz organizm i dostarczą optymalnej dawki fitoestrogenów.

Zadbaj o codzienną dietę bogatą w naturalne hormony

Innym sposobem na dostarczenie organizmowi naturalnych hormonów jest też włączenie do codziennej diety produktów bogatych w te składniki, jak na przykład jabłka, wiśnie, marchew, jagody, cebula. Sporą dawkę estrogenów zawiera też kawa, czarna i zielona herbata, ale przede wszystkim wierzbownica drobnokwiatowa czy koniczyna czerwona. Regularne picie wywarów z powyższych ziół uzupełni niedobór potrzebnych hormonów. Dodatkowo zioła te posiadają szereg właściwości prozdrowotnych, co dodatkowo przyczyni się do poprawy kondycji naszego organizmu. Działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, oczyszczająco.

Ziołolecznictwo oraz zdrowa dieta są coraz powszechniej stosowanymi sposobami na walkę z łagodnymi zaburzeniami hormonalnymi. Leczenie fitoestrogenami wymaga jednak czasu, cierpliwości oraz zaangażowania, jednak przynosi trwałe, zadowalające rezultaty.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]