Jak poradzić sobie z alergią?

0
32637

Alergia – niezależnie od jej rodzaju – może w znacznym stopniu utrudniać codzienne życie. Jednak odpowiednie podejście i stosowanie skutecznych środków zaradczych sprawi, że z uciążliwej dolegliwości stanie się ledwo zauważalna. Rozwój cywilizacji, którego konsekwencją jest oddalenie człowieka od natury i osłabienie jego naturalnej bariery ochronnej, powoduje, że coraz częściej zapadamy na różnego rodzaju uczulenia. Aby normalnie funkcjonować w takiej sytuacji, wystarczy trochę wiedzy i dobrze dobrane leki na alergię.

Dlaczego mam alergię?

Przyczyną alergii jest przede wszystkim reakcja organizmu na świat zewnętrzny. Układ immunologiczny człowieka jest osłabiony, dlatego na niektóre czynniki z zewnątrz reaguje niepożądanymi zmianami. Już u noworodka organizm uczy się rozpoznawać różnorodne substancje, z którymi ma pośredni lub bezpośredni kontakt, i wytwarza odpowiednie mechanizmy tolerancji. Jeżeli właściwa tolerancja nie zostanie wytworzona, mamy do czynienia z alergią. Rozwojowi alergii sprzyja także konserwacja i przetwarzanie żywności. Poza tym niemałe znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne.

Rodzaje i objawy alergii

Alergia może objawiać się na różne sposoby, np. w postaci wysypki, duszności czy uporczywego kaszlu. Symptomy są uzależnione przede wszystkim od tego, z jakim typem alergii się zmagamy. Obecnie wyróżnia się 4 rodzaje uczuleń:

  • alergia wziewna – jej najpopularniejsze objawy to nieżyt nosa, katar, kichanie, męczący, suchy kaszel, ale również astma, trudności z oddychaniem, zawroty i bóle głowy, opuchlizna czy zapalenie spojówek. Alergia wziewna może być reakcją na pyłki roślin, dym, substancje chemiczne czy kurz i zawarte w nim roztocza;
  • alergia pokarmowa – może objawiać się wymiotami, biegunką, łzawieniem i kichaniem, a nawet powodować zmiany skórne i obrzęk dróg oddechowych. Najbardziej popularne alergeny w tym przypadku to jajka, mleko, orzeszki ziemne, cytrusy, pomidory, a także barwniki i glutaminian sodu czy inne sztuczne substancje dodawane do wysoko przetworzonej żywności;
  • alergia kontaktowa – może dotyczyć zarówno kosmetyków, jak również niektórych materiałów, biżuterii lub zwierzęcej sierści. Efektem kontaktu z alergenem są zmiany skórne oraz reakcja błon śluzowych;
  • alergia iniekcyjna – jest szczególnie niebezpieczna i może stanowić poważne zagrożenie dla życia. Alergenem są w tym wypadku leki, zwłaszcza niektóre środki przeciwbólowe i antybiotyki.

Leki na alergię

Za wywoływanie reakcji alergicznych w organizmie odpowiedzialna jest histamina, dlatego w leczeniu alergii zazwyczaj stosuje się leki antyhistaminowe, które powstrzymują działanie tej substancji. W aptekach dostępne są obecnie leki na alergię bez recepty, np. Allegra (http://www.alergia-allegra.pl/), jednak przed ich zastosowaniem warto także skonsultować się z lekarzem i przede wszystkim – wykonać testy alergiczne, które pozwolą precyzyjnie zdiagnozować uczulenie. Alergię wziewną można również leczyć przy pomocy immunoterapii, czyli odczulania, polegającego na przyjmowaniu szczepionek zawierających alergeny. Dużym ułatwieniem dla alergików uczulonych na pyłki jest też kalendarz pyleń – dzięki temu możemy przyjąć leki antyalergiczne w odpowiednim momencie i złagodzić objawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]