Co można jeść po kolonoskopii?

0
64095
Co można jeść po kolonoskopii?

Kolonoskopia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów. Jego wykonanie jest ważnym elementem w profilaktyce raka jelita grubego. Szybka i trafna diagnoza pozwala ocalić życie wielu pacjentów. Niestety wciąż wiele osób obawia się wykonania kolonoskopii. Dlaczego warto poddać się zabiegowi i w jakim celu się ją stosuje?

Co to jest kolonoskopia?

Kolonoskopia ma na celu badanie jelit. Konkretnie poddaje się mu jelito grube, które obecnie jest jedną z częstszych przyczyn zachorowalności na raka. Podczas badania umieszcza się w odbycie specjalny wziernik. Przeprowadza się je przy pomocy specjalnego przyrządu zwanego kolonoskopem. Jest to wnikliwe badanie. Kolonoskopia pozwala zobaczyć obraz jelit w przybliżeniu, co pozwala dokładnie przyjrzeć się powierzchni ich błony śluzowej. Dzięki temu można łatwo wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz obecność niepokojących zjawisk takich jak na przykład polipy. Kolonoskopię można przeprowadzać w znieczuleniu ogólnym, jednak wymaga to hospitalizacji pacjenta. Rekomendowany czas wynosi jedną lub 2 doby. Istotne jest również odpowiednie przygotowanie się do zabiegu. Przed jego wykonaniem nie należy spożywać ciężkostrawnych posiłków. Jeden dzień przed badaniem najlepiej stosować dietę opartą wyłącznie o płyny. Kluczowe są również zalecenia pozabiegowe, które są ustalane indywidualnie przez lekarza. Istotną rolę odgrywa tu dieta po kolonoskopii.(1)

Co można jeść po kolonoskopii?

Niektóre z badań wymagają odpowiedniego postępowania pozabiegowego. Jednym z nich jest kolonoskopia. Zalecenia po zabiegu wiążą się z przestrzeganiem określonej diety zgodnej ze wskazaniami lekarza. Przez pierwsze dni po zabiegu należy spożywać wyłącznie lekkostrawne posiłki oraz unikać obecności cukru. Należy wykluczyć spożywanie tłustych, smażonych potraw. Jest to ważne, ponieważ po zabiegu większość pacjentów odczuwa nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego. Są to przede wszystkim wzdęcia i lekkie dolegliwości bólowe. Wszystko to sprzyja powstawaniu uczucia niestrawności, dlatego z diety należy wyeliminować produkty, które mogą w doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej jelit. W związku z tym zaleca się również wyeliminowanie produktów z wysoką zawartością błonnika. Nie należy również spożywać owoców i warzyw surowej postaci. Szybszą regenerację jelit ułatwia spożywanie dużej ilości płynów, przede wszystkim wody. Dopuszczalne jest również picie herbatek ziołowych. Na pewno z codziennego menu należy wyłączyć na kilka dni kawę i mocną herbatę.  

 Więcej na temat zabiegów i rehabilitacji przeczytasz na adamed.expert.

(1) Kolonoskopia.https://www.medicover.pl/uslugi-medicover/kolonoskopia/ Dostęp: 29.06.2018

[Głosów:507    Średnia:2.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak wybrać dobrego dentystę?
Następny artykuł(Nie)bezpieczny seks
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.