Czy opalanie jest bezpieczne?

0
2071
Czy opalanie jest bezpieczne?
Czy opalanie jest bezpieczne?

Po długiej i leniwej zimie, każdy z nas czeka na ciepłe promienie słońca. Podczas opalania mamy nie tylko lepszy humor, ale również nasze ciało przybiera ładny odcień, który potrafi być dużym kontrastem po zimowym, bladym ciele. Zbyt intensywne opalanie może być przyczyną nie tylko przesuszeń, czy przebarwień skóry. Z każdej strony słyszy się również o przypadkach raka skóry po nieostrożnym opalaniu. Lista wad oraz korzyści opalania jest podobna, mamy jednak wpływ na sposób w jaki korzystamy w kąpieli słonecznych. Jak sprawić, aby opalanie było równie bezpieczne, co przyjemne?

W godzinach popołudniowych chowaj się w cień

Podstawową zasadą zdrowego opalania jest unikanie kąpieli słonecznych w godzinach popołudniowych, kiedy to słońce wyjątkowo mocno grzeje. Wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na oparzenia oraz odwodnienia. Na czas godzin popołudniowych, znajdź cień, który ochroni Cię przed zbyt silnych nagrzaniem. Nie obawiaj się jednak o swoją opaleniznę, ponieważ nawet w cieniu można się opalić. Wolniej, ale dużo bezpieczniej!

Korzystanie z kremów z wysokim filtrem pozwoli Ci się cieszyć słońcem bez przykrych skutków. Krem należy nakładać na ciało za każdym razem, gdy wyjdziemy z wody i po odpowiedniej ilości czasu. Im krem bardziej się wchłonie, tym zaczyna gorzej działać, dlatego trzeba pilnować, żebyśmy nie pozostali zbyt długo bez właściwej ochrony.

Witamina D3 prosto od słońca

Słońce potrafi dostarczyć porządną dawkę witaminy D3. Jeśli zależy nam na zdrowotnych właściwościach opalania to wcale nie musimy się smażyć pół dnia na plaży. Wystarczającą dawkę witaminy D3 otrzymamy już po 30 minutach spaceru na świeżym powietrzu. Brak ładnej pogody może zniechęcić do wyjścia, dlatego witaminę D3 możemy dostarczyć do organizmu poprzez wypicie mleka bądź zjedzeniu tłustej ryby morskiej.

Ta sama witamina D, bardzo korzystnie wpływa na płodność u kobiet, jak i u mężczyzn. Słońce również sprawia, że wzrasta libido. Kąpiele słoneczne są wręcz wskazane dla par, które starają się o dziecko, ponieważ mają one pozytywny wpływ na hormony płciowe.

Skóra przetłuszczająca się i trądzikowa

Unikać słońca muszą przede osoby, które mają problemy z przetłuszczającą się cerą oraz trądzikiem. Mitem jest pozytywny wpływ słońca na skórę trądzikową, ponieważ słońce wzmaga wydzielanie sebum, a tym samym, nasza skóra przetłuszcza się jeszcze bardziej. Efektem tego jest większa ilość zaskórników oraz wzmagający się trądzik. Promieniowanie słoneczne również źle wpływa na skórę naczyniową, która wręcz pęka od wpływu słońca. Jeśli naszym problemem jest skóra trądzikowa, należy dobrać do swoich potrzeb specjalny krem z wysokim filtrem, który nie zatyka porów. Dodatkowo należy regularnie i bardzo dokładnie oczyszczać skórę z zanieczyszczeń. Zwłaszcza, że latem pocimy się bardzo intensywnie, również na twarzy.

Zdecydowanie odradzamy opalania się osobom, które mają świeże tatuaże, duże, niezagojone rany, bądź niedawno przechodzili operację. Słońca muszą unikać kobiety w ciąży oraz takie, które karmią piersią. Kobiety miesiączkujące oraz osoby w gorączce również powinny unikać nadmiernego opalania się. Zanim wystawimy na słońce przebarwienia na skórze bądź znamiona, należałoby je pokazać dermatologowi, który oceni stan skóry.

[Głosów:0    Średnia:0/5]