Aparat słuchowy jest to urządzenie służące do wzmacniania dźwięku u osób niedosłyszących

0
368
Aparat słuchowy

Za pierwszy naturalny aparat słuchowy przyjęło się uważać ludzką rękę, która po przyłożeniu jej do ucha daje poprawę słyszalności około 12 dB dla częstotliwości 1 kHz. Kolejne wynalazki służące poprawie słyszalności dźwięku były urządzeniami mechanicznymi i zaliczamy do nich: tuby, węże słuchowe, okulary do uszu oraz wibrafony. Przełomem w drodze do wynalezienia dzisiejszych aparatów słuchowych stało się wynalezienie mikrofonu i telefonu. Jednakże wzmocnienie poziomu sygnału emitowanego do ucha mogło nastąpić dopiero po wynalezieniu lampy elektronowej, a później tranzystora.

Za pierwszy naturalny aparat słuchowy przyjęło się uważać ludzką rękę, która po przyłożeniu jej do ucha daje poprawę słyszalności około 12 dB dla częstotliwości 1 kHz. Kolejne wynalazki służące poprawie słyszalności dźwięku były urządzeniami mechanicznymi i zaliczamy do nich: tuby, węże słuchowe, okulary do uszu oraz wibrafony. Przełomem w drodze do wynalezienia dzisiejszych aparatów słuchowych stało się wynalezienie mikrofonu i telefonu. Jednakże wzmocnienie poziomu sygnału emitowanego do ucha mogło nastąpić dopiero po wynalezieniu lampy elektronowej, a później tranzystora. Współczesna historia aparatów słuchowych to aparaty cyfrowe, w których stosuje się układy scalone i technologię cyfrową. Pozwalają one na zastosowanie specjalistycznych algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów (w skrócie DSP z języka angielskiego:  Digital Signal Processing); efektywniejsze i dokładniejsze dokonywanie operacji przetwarzania sygnału (wzmacnianie, kompresja, itp.); oraz zapamiętywanie doboru ustawień i zmienianie ich w trakcie użytkowania.

Ze względu na wykorzystaną do budowy urządzenia technologię możemy podzielić aparaty słuchowe na:

– analogowe (przetwarzające docierającą do mikrofonu falę dźwiękową na jeden ciągły, impuls elektryczny, w którym różnym częstotliwościom i natężeniu dźwięku odpowiadają różne wartości napięcia prądu),

– cyfrowe  (przetwarzające docierającą do mikrofonu falę dźwiękową na postać cyfrową – czyli w ciąg cyfr uwzględniających głośność i barwę dźwięku w danym momencie; taki sposób obróbki dźwięku jest bardzo dokładny i co najważniejsze – nie powoduje żadnej straty jakości sygnału),

– hybrydowe (połączenie aparatu słuchowego z generatorem szumu w jednej obudowie, niezwykle pomocne w procesie leczenia szumów usznych u pacjentów z ubytkiem słuchu).

Wśród aparatów wykorzystujących przewodnictwo powietrzne wyróżnia się między innymi:

– aparaty zauszne (umieszczane są za uchem, poprzez swój rozmiar są łatwe w obsłudze nawet dla starszych osób, mogą być stosowane przy lekkim, średnim i dużym ubytku słuchu, wyróżniają się długim czasem pracy baterii),

– aparaty wewnątrzuszne (przeznaczone dla szerszego zakresu ubytków słuchu, mogą być wyposażone w cewkę telefoniczną, za sprawą rozmiaru są także łatwiejsze w obsłudze i zapewniają większą dyskrecję).

Współczesne aparaty słuchowe nie tylko „pogłaśniają” dźwięki otoczenia, ale potrafią też w inny sposób wzmacniać różne rodzaje dźwięków (osobne wzmocnienie dla dźwięków cichych, osobne dla dźwięków głośnych). Dzięki zaawansowanym układom cyfrowym są w stanie wyodrębnić z dźwięków otoczenia mowę, wzmocnić ją i zredukować szum (hałas) otoczenia, co w znaczącym stopniu poprawia rozumienie mowy i komfort słuchania.

Dzisiejsze aparaty słuchowe Oticon wspomagają sposób, w jaki mózg nadaje znaczenie dźwiękom. Podstawą filozofii BrainHearing jest wspomaganie mózgu, tworzenie mu warunków, jakich potrzebuje, by nadać dźwiękowi znaczenie – zamiast przeciążać go przez zwiększanie głośności.

W Polsce i na świecie sprzedażą aparatów słuchowych zajmują się protetycy słuchu, audiolodzy oraz specjalnie do tego celu wyspecjalizowani akustycy. Na terenie Polski znajduje się sieć najlepszych protetyków słuchu współpracujących z Oticon. We wszystkich tych punktach można wykonać badania słuchu oraz omówić je z audiologiem. Aparat słuchowy Oticon mogą Państwo wybrać spośród wielu dostępnych modeli dostosowanych do różnych potrzeb i wymagań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]