Badanie cytologiczne u ginekologa. Kiedy je wykonać?

0
1336
Badanie cytologiczne

W gabinecie ginekologicznym możemy skorzystaj z szerokiej gamy badań diagnostycznych. Jednym z najczęściej prowadzonych jest badanie cytologiczne. Kiedy warto je wykonać?

Badanie cytologiczne, inaczej rozmaz szyjkowy, w skrócie także cytologia, to badanie diagnostyczne, które polega na wykonaniu rozmazu z pochwowej części szyjki macicy.

Głównym celem tego badania jest określenie kondycji szyjki macicy, a także wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych, które nie dają jeszcze widocznych objawów.

Cytologię przeprowadza się w trzech etapach:

  • pobranie materiału od pacjentki – stosuje się specjalne patyczki
  • umieszczenie materiału w odpowiedniej probówce
  • ocena mikroskopowa preparatu

Badanie cytologiczne nie powoduje bólu, chociaż u niektórych pacjentek może powodować niewielki dyskomfort. Trwa on jednak dosłownie kilka sekund.

Częstotliwość prowadzenia badań cytologicznych

Ginekolodzy zalecają, aby badanie wykonywać co 2-3 lata, chociaż niektórzy lekarze wskazują, że warto prowadzić je co roku. Warto w tym temacie poradzić się również swojego ginekologa, który prowadzi pacjentkę przez dłuższy okres czasu.

U kobiet posiadających wyższy czynnik ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, na przykład zakażonych przez wirus HPV, zaleca się prowadzenie badania co rok albo też jeszcze częściej.

Interpretacja wyniku badania cytologicznego

Ocena komórek pobranych z szyjki macicy podczas badania cytologicznego polega na obserwowaniu w nich specyficznych komórek nie nabłonkowych, które mogą świadczyć o chorobie, takich jak mięśniaki macicy łódź.

Wyniki najczęściej prezentuje się w skali Bethesda, która klasyfikuje je jako prawidłowe, LSIL – śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne małego stopnia oraz HSIL – śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne dużego stopnia.

Nadal można spotkać się także ze skalą Papanicolaou, która wyróżnia pięć grup:

  • grupa I – wynik prawidłowy
  • grupa II – najczęściej świadczy o stanie zapalnym
  • grupa III – zawiera komórki nieprawidłowe, tak zwane dysplastyczne, które wymagają dalszej diagnostyki, na przykład przez kolposkopię czy biopsję
  • grupa IV – obecność komórek atypowych mogących świadczyć o raku przedinwazyjnym
  • grupa V – zawiera komórki świadczące o inwazyjnym raku szyjki macicy
[Głosów:0    Średnia:0/5]