Czy trzydniówka jest groźna? Poznaj odpowiedź

0
3636

Trzydniówka jest chorobą, która wywołuje u wielu rodziców strach. Niepokój wzbudza przede wszystkim wysoka gorączka, która utrzymuje się kilka dni. Czy jest to jednak powód do zmartwień? Czy trzeba obawiać się groźnych powikłań? Wyjaśniamy.

Trzydniówka jest chorobą, która najczęściej pojawia się u dzieci między 6. miesiącem życia a 3. rokiem życia. Dochodzi do niej na skutek zakażenia wirusami HHV6 i HHV7.

Jak rozpoznać trzydniówkę?

Chociaż trzydniówka daje dość charakterystyczne symptomy, zdarzają się przypadki choroby bez wyraźnych klinicznych objawów. Zwykle jednak ma typowy przebieg – szczególnie, jeśli do zakażenia wirusami dochodzi o niemowląt powyżej 6. miesiąca życia.

Pierwszym i głównym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka – dochodząca nawet do 40oC. U niektórych dzieci podwyższonej temperaturze ciała towarzyszą dolegliwości ze strony układu oddechowego. Może także pojawić się biegunka.

Wysoka temperatura ciała utrzymuje się 2-4 dni, a następnie gwałtownie spada do prawidłowego poziomu. Jeszcze tego samego dnia na ciele pojawia wysypka. Przyjmuje ona postać drobnych plamek, które zlokalizowane są najczęściej na tułowiu.

Jak leczyć trzydniówkę?

Jeżeli trzydniówce towarzyszą typowe objawy, zwykle nie ma potrzeby odbywania wizyty u lekarza pediatry – choroba ustępuje samoistnie. W takiej sytuacji w zupełności wystarczy leczenie objawowe, tj. podawanie leków przeciwgorączkowych, zapewnienie odpowiedniej ilości płynów oraz pokarmów.

Podając leki przeciwgorączkowe, koniecznością jest dostosowanie dawki do wieku i wagi dziecka. Pamiętaj również, aby nie podawać maluchowi aspiryny – najlepszy będzie paracetamol.

Trzydniówka nie jest groźna, ale…

Jest niegroźną chorobą zakaźną, w przypadku której do powikłań dochodzi bardzo rzadko. Jeśli już się pojawią, mają one najczęściej związek z wysoką temperaturą ciała – bliską 40oC. W takiej sytuacji może wystąpić atak drgawek, który jest dość krótki i na ogół nie powoduje żadnych konsekwencji.

Jeżeli dojdzie do drgawek wywołanych wysoką gorączką, należy:

  • dziecko położyć na boku i rozluźnić jego ubranie
  • podaj relanium we wlewce doodbytniczej.

Niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Najlepiej poproś o pomoc osobę z otoczenia, a jeśli jesteś sama – poczekaj aż drgawki ustąpią.

Chociaż pojawienie się wysypki i obniżenie temperatury ciała kończy chorobę, w rzadkich przypadkach gorączka może trwać nadal. W takiej sytuacji należy skontaktować się z pediatrą – po to, aby rozpoznać przyczynę takiego stanu, dokonać właściwego rozpoznania schorzenia i podjąć leczenie.

Pamiętaj, raz przebyta choroba daje trwałą odporność tylko na dany rodzaj wirusa. Jako że trzydniówkę może wywoływać wiele wirusów, istnieje możliwość ponownego zachorowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]