Esperal – wszywka alkoholowa

0
2632
Esperal - wszywka alkoholowa

Implantacja wszywki alkoholowej z esperalem jest jedną z najczęściej stosowanych metod w walce z alkoholizmem. Na czym polega ten sposób oraz jak przeprowadzany jest zabieg. Czy wszywka alkoholowa rzeczywiście jest skuteczna? 

Alkoholizm to jedna z najpowszechniejszych chorób wynikających z uzależnienia od danej substancji. Z problemem tym zmagają się miliony ludzi na całym świecie, niezależnie od statusu społecznego, czy finansowego. Alkoholizmu nie da się wyleczyć. Nie bez powodu w końcu mówi się, że alkoholikiem jest się przez całe życie. Dla takiej osoby każdy dzień trzeźwości jest walką, by nie sięgnąć do kieliszka. Istnieją jednak sprawdzone i skuteczne metody terapii, pozwalające na zerwanie z nałogiem i podtrzymanie decyzji oraz silnej woli chorego o zaprzestaniu spożywania trunków. Jedną z nich jest wszywka alkoholowa, czyli zabieg polegający na implantacji blokera, jakim jest Esperal, zawierający substancję czynną Disulfiramum. Na czym polega i jak działa taka kuracja? Czy jest to skuteczny sposób wsparcia leczenia alkoholizmu?

Właściwości Esperalu

Esperal to lek, którego nazwa powszechnie używana jest do określania tak zwanej wszywki alkoholowej. Jego substancją czynną jest Disulfiramum. W rzeczywistości środek ten stosowany był w tym celu do 2009 roku. Obecnie natomiast figuruje oficjalnie pod nazwą Disulfiram WZF. Esperal od wielu lat wykorzystywany jest w terapii uzależnień od alkoholu, ponieważ wykazuje działanie blokujące chęć sięgnięcia po tego typu napoje.

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jakie właściwości ma esperal. Jego działanie polega przede wszystkim na wywołaniu konkretnych objawów po spożyciu alkoholu. Substancja Disulfiramum ma za zadanie blokowanie enzymów, które biorą czynny udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W wyniku tego procesu, w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Jego działanie na organizm jest w tym przypadku bardzo silne i objawia się podobnie do zatrucia alkoholowego, z tym że z większą siłą.

Wszywka alkoholowa z esperalu — działanie

Wszywka alkoholowa z esperalu to metoda, która stworzona została w celu wspomagania terapii uzależnienia. Przede wszystkim jej działanie opiera się na tym, by osoba chora nie chciała sięgnąć po alkohol. Tym samym można powiedzieć, że jest to środek wywołujący ”wstręt” organizmu do trunków. Jak to możliwe? Jak już wiemy, Disulfiramum po połączeniu z alkoholem, powoduje gromadzenie się aldehydu octowego, co z kolei prowadzi do niemal natychmiastowego pojawienia się wielu skutków ubocznych. Objawy te występują już po kilku minutach od spożycia napoju procentowego. Co więcej, mogą utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. Krótko mówiąc, reakcja ta przypomina spotęgowane zatrucie alkoholowe.

Wśród objawów, które pojawiają się u pacjentów z wszywką alkoholową po spożyciu trunku, wymienić można między innymi nudności, wymioty, czy bardzo silne bóle głowy. Dodatkowo bardzo często występują także zawroty głowy, nadpotliwość i duszności. Konsekwencje mogą być jeszcze bardziej uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia. Znane są bowiem przypadki, kiedy to spożycie alkoholu po zabiegu skutkowało wystąpieniem zawału serca.

Wszywka alkoholowa — jak wygląda zabieg?

Wielu pacjentów obawia się zabiegu implantacji wszywki alkoholowej. W rzeczywistości jednak jest on bezbolesny i szybki, trwa bowiem około 30 minut. Dodatkowo warto też wspomnieć, że czas rekonwalescencji jest bardzo krótki, dzięki czemu szybko można powrócić do normalnego funkcjonowania. Zabieg implantacji wykonywany może być jedynie pod okiem specjalistów. W związku z tym należy odpowiednio wybrać gabinet chirurgiczny, który przeprowadza takie czynności. Jednym z takich miejsc w Polsce jest na przykład ciesząca się renomą Klinika Detoks Fenix.

Zabieg implantacji wszywki alkoholowej wykonać można jedynie z własnej woli. Jednym z wymagań, jest zachowanie trzeźwości przez minimum 24 godziny przed wszczepieniem środka. Disulfiram WZF implantowany jest przy znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj umiejscawia się go w pośladku, gdzie przez cały okres działania uwalniany jest do krwiobiegu. Disulfiramum jest substancją bezpieczną i niewywołującą skutków ubocznych, jeśli zachowuje się pełną trzeźwość. W przeciwnym razie występują wyżej już wymienione objawy.

Czy esperal leczy chorobę alkoholową?

Wszywka alkoholowa to metoda, która nie leczy alkoholizmu. Jest to natomiast doskonały sposób motywujący do zaprzestania sięgania do kieliszka. Zazwyczaj odnosi on bardzo dużą skuteczność, gdyż objawy wywołane przez połączenie alkoholu z Disulfiramum są tak nieprzyjemne i uciążliwe, że osoba zmagająca się z problemem po prostu rezygnuje z trunku w obawie przed ich wystąpieniem. Co więcej, należy pamiętać, że sięgnięcie po alkohol po zabiegu może wpłynąć także bezpośrednio na zdrowie pacjenta.

Wszywka alkoholowa wykazuje swe działanie przez około 12 miesięcy. W tym czasie właśnie uwalniana jest do krwiobiegu substancja czynna. Specjaliści zalecają odświeżanie zabiegu co rok, nawet gdy pacjent nie ma już problemu z zachowaniem abstynencji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPomocny chirurg
Następny artykułWspomaganie pamięci tabletką
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.