W fizjoterapii sportowej coraz częściej używa się fali uderzeniowej. Sportowcy pojawiają się w nowoczesnych ośrodkach rehabilitacyjnych, aby skorzystać m.in. właśnie z tego zabiegu. Zastanawiasz się, jaką funkcję pełni zabieg fali uderzeniowej w rehabilitacji sportowców? Poniżej wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg i jaką odgrywa rolę w praktyce fizjoterapeuty sportowego.
Czym jest fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa to jeden z nowszych zabiegów, który wszedł do fizjoterapii po tym, jak odniósł sukces w innych dziedzinach medycznych (m.in. w urologii). Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej znany jest także pod nazwą ESWT (z angielskiego Extracorporeal Shock Wave Therapy). Polega on na oddziaływaniu na tkanki akustycznymi falami wysokiego ciśnienia mechanicznego.
Falę uderzeniową cechuje duża energia działających impulsów. Ma ona za zadanie stymulować procesy gojenia w tkankach i działać przeciwbólowo. Z tego względu zabieg ten znalazł szczególne miejsce w fizjoterapii sportowej. W niektórych przypadkach jest stosowany oddzielnie, a w innych łącznie z dodatkowymi technikami fizjoterapeutycznymi. [1]
Jest to taki rodzaj zabiegu, w którym stosuje się przerwy pomiędzy kolejnymi sesjami terapeutycznymi. Jedna sesja trwa 10 minut. Kolejny zabieg wykonuje się za 4 – 10 dni. Czas pomiędzy zabiegami potrzebny jest, aby stworzyć tkankom możliwie najlepsze warunki do regeneracji.
Więcej informacji: Fala uderzeniowa Warszawa
Jak korzysta się z fali uderzeniowej w fizjoterapii?
Fala uderzeniowa w praktyce fizjoterapeutycznej służy do wspomagania procesów naprawczych w tkankach (np. mięśniach i więzadłach). Zabieg ESWT stymuluje produkcję nowego kolagenu – budulca tkanek miękkich. Przez to zabieg odgrywa szczególną rolę w procesie gojenia po naderwaniach ścięgien (w tym m.in. ścięgna Achillesa) lub więzadeł. Wpływa też na angiogenezę – tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Poprzez działania wspierające regenerację tkanek fala uderzeniowa jest często stosowana u sportowców, po wykluczeniu przeciwwskazań. Fala uderzeniowa wykazuje też działanie przeciwbólowe – ważne w fizjoterapii sportowej.
W sporcie fala uderzeniowa jest stosowana m.in. w przypadku:
- zapalenia rozcięgna podeszwowego (częstego np. u biegaczy),
- ostrogi piętowej, [1]
- naderwania mięśni i więzadeł,
- kontuzji sportowych,
- entezopatii (np. takich jak łokieć tenisisty i golfisty),
- zespołów przeciążeniowych tkanek miękkich i stawów.
Przykłady zastosowań fali uderzeniowej w fizjoterapii sportowej
W sporcie fala uderzeniowa ma wiele zastosowań. Jej działanie było badane m.in. wśród biegaczy amatorów z zapaleniem powięzi podeszwowej. 39-osobową grupę badawczą podzielono na dwie podgrupy. Pierwszą z nich były 23 osoby poddane wyłącznie zabiegowi fali uderzeniowej, bez innych zabiegów fizjoterapeutycznych. Pozostałe 16 osób miało, oprócz fali uderzeniowej także inne zabiegi. W obu grupach uzyskano poprawę: zmniejszyła się intensywność bólu i jego częstotliwość. Wpłynęło to korzystnie na komfort funkcjonowania. Lepsze wyniki uzyskano w grupie, w której fala uderzeniowa była łączona z innymi zabiegami, natomiast szybsze u osób, u których od początku była wdrożona wyłącznie fala uderzeniowa. Niemniej jednak u obu grup zaobserwowano poprawę. [1]
Innym przykładem wykorzystania fali uderzeniowej w sporcie pokazuje przypadek fizjoterapii po uszkodzeniu mięśnia nadgrzebieniowego u baseballisty. To częsty uraz pojawiający się zwłaszcza w tych dyscyplinach sportowych, w których dochodzi do wymachu ręki ponad głową. Po każdej sesji ESWT pacjent odczuwał zmniejszenie dolegliwości bólowych. U pacjenta zastosowano łączoną terapię: falą uderzeniową (4 zabiegi) i osoczem bogatopłytkowym. Po miesiącu pacjent zgłaszał 25-procentową poprawę – na tyle dla niego istotną, że pozwoliła mu na powrót do aktywności. [2]
Rolę fali uderzeniowej w leczeniu urazów mięśniowych analizuje też jeden z przeglądów systematycznych. [3] Pokazuje on, że fala uderzeniowa zmniejsza ból przedstawiany przez pacjentów w skali 1 – 10. Poprawia też funkcję mięśnia poddawanego terapii. [3]
Fizjoterapia sportowa i fala uderzeniowa w Warszawie
Trenujesz zawodowo lub rekreacyjnie i szukasz placówki zajmującej się fizjoterapią sportową? W Warszawie ze sportowcami pracują m.in. fizjoterapeuci z Centrum Fizjoterapii SPINETIC. To także miejsce, gdzie możesz skorzystać z zabiegu jakim jest fala uderzeniowa. Warszawa Ursynów i Wola to dwie lokalizacje placówek SPINETIC.
Oprócz fali uderzeniowej w SPINETIC dostępne są także inne nowoczesne zabiegi z zakresu fizykoterapii, z których korzysta się także w fizjoterapii sportowej. SPINETIC ma sprzęt do przezskórnej elektrolizy EPTE, terapii Tecar i wielu innych zabiegów fizykalnych. Ponadto możesz tu także skorzystać z ćwiczeń na systemach urządzeń Huber360 i DAVID. Fizjoterapeuci z warszawskiego Centrum Fizjoterapii SPINETIC wykonują także zabiegi z zakresu terapii manualnej, korzystają z metod specjalnych fizjoterapii (m.in. z suchego igłowania, mogą też założyć kinesiotaping) i prowadzą treningi. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://spinetic.pl/. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń:
- +48 22 150 22 22 (Centrum Fizjoterapii SPINETIC Ursynów ul. Belgradzka 3)
- +48 22 150 22 00 ( Centrum Fizjoterapii SPINETIC Wola ul. Waliców 13).
Bibliografia:
- Kapusta J, Domżalski M. Long Term Effectiveness of ESWT in Plantar Fasciitis in Amateur Runners. J Clin Med. 2022 Nov 24;11(23):6926. doi: 10.3390/jcm11236926. PMID: 36498501; PMCID: PMC9737564.
- Alkhabbaz O, Bibi Y, Marikh M, Clearfield DA. Platelet Releasate and Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) for Treatment of a Partial Supraspinatus Tear in an Adolescent Baseball Player. Cureus. 2024 May 25;16(5):e61057. doi: 10.7759/cureus.61057. PMID: 38915987; PMCID: PMC11195604.
- Mazin Y, Lemos C, Paiva C, Amaral Oliveira L, Borges A, Lopes T. The Role of Extracorporeal Shock Wave Therapy in the Treatment of Muscle Injuries: A Systematic Review. Cureus. 2023 Aug 27;15(8):e44196. doi: 10.7759/cureus.44196. PMID: 37767244; PMCID: PMC10521343.
- Stania M, Juras G, Chmielewska D, Polak A, Kucio C, Król P. Extracorporeal Shock Wave Therapy for Achilles Tendinopathy. Biomed Res Int. 2019 Dec 26;2019:3086910. doi: 10.1155/2019/3086910. PMID: 31950037; PMCID: PMC6948318.