Jak rozpoznać alkoholika? Czy to pora, aby zacząć terapię?

0
1854
Jak rozpoznać alkoholika

Zaczyna się niewinnie od paru piw czy szklanki szkockiej dziennie, a kończy na chronicznym kacu, ciężkiej głowie i wielu problemach czekających na rozwiązanie. Uzależnienie od alkoholu staje się być coraz powszechniejszym zjawiskiem oraz jedną z najbardziej poważnych przyczyn chorób o charakterze przewlekłym, a nawet śmierci. Chociaż alkohol jest łatwo dostępny i spożywają go miliony osób, to jednak nie każdy jest od niego uzależniony. Pojawia się zatem pytanie, kiedy sięganie po wysokoprocentowe napoje staje się problemem i można mówić o nadużywaniu alkoholu? W wielu przypadkach bowiem alkoholikiem może być osoba, która na pierwszy rzut oka wygląda całkowicie normalnie i nic nie wskazuje na to, że jest ona dotknięta problemem choroby alkoholowej.

6 kryteriów, które pomagają rozpoznać alkoholika

Wiele osób kojarzy najczęściej alkoholika z osobą bezdomną, żebrzącą wręcz o pieniądze na najtańsze wino. Na słowo alkoholizm często w wyobraźni pojawia się widok patologicznego środowiska w postaci miejskiego blokowiska czy socjalnego mieszkania, brudu, krzyków i przemocy. Osoby nadużywające alkohol zwykle nie radzą sobie z codziennymi problemami, biedą czy też jakimiś traumatycznymi przeżyciami i sięgają po niego w celu ucieknięcia od rzeczywistości. Alkoholik to osoba, która nie potrafi stawić czoła życiu codziennemu, ale czy rzeczywiście taka jest prawda? Są pewne objawy świadczące o tym, że dana osoba boryka się z zespołem uzależnienia alkoholowego. Zgodnie z opiniami psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych wystarczy pojawienie się paru z nich na przestrzeni roku, aby móc już mówić o uzależnieniu od alkoholu. Co ciekawe, nie trzeba nawet pić codziennie, aby uzależnienie ogarnęło nie tylko organizm, ale cały umysł. Ciągi alkoholowe także mogą wskazywać na zespół uzależnienia. Jakie są zatem symptomy alkoholizmu?

1.Pojawia się tak zwany głód alkoholowy. Alkoholik nie tylko pragnie spożyć alkohol, ale wręcz czuje nieodparty przymus sięgnięcia po niego.

2.Charakterystyczne jest klinowanie, czyli sięganie po alkohol w celu złagodzenia przykrych konsekwencji jego wcześniejszego spożycia. Osoba uzależniona od alkoholu kontynuuje jego picie, uważając, że dzięki temu czułe się lepiej, co jest oczywiście błędnym kołem.

3.Alkoholik nie ma kontroli przy sięganiu po substancję, od której jest uzależniony i zrobi niemalże wszystko, aby ją zdobyć.

4.Przy powstrzymywaniu się od picia pojawia się silny opór ze strony osoby uzależnionej od alkoholu.

5.Alkoholik porzuca swoje dotychczasowe zainteresowania/pasje,  nie dba o relacje z innymi i przestaje być aktywny na rzecz alkoholu, który staje się dla niego źródłem radości.

6.Osoba uzależniona od alkoholu nadal po niego sięga, pomimo szkód, które to wywołało/wywołuje. Do zrezygnowania z uzależniającej substancji nie jest w stanie skłonić go nawet choroba, uraz ciała, pogłębiające się konflikty rodzinne ani też straty finansowe, społeczne czy zawodowe.

rozpoznanie alkoholika

Co w sytuacji, kiedy okazuje się, że mamy do czynienia z alkoholikiem? Czy terapia alkoholowa jest koniecznością?

Jeśli udało się zidentyfikować, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu, najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się na terapię alkoholową. Można zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej, który skieruje alkoholika na leczenie odwykowe lub do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która oceni skalę problemu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, jeśli jest to możliwe ze względu na większą skuteczność i komfort alkoholika. Możliwe jest także udanie się do psychologa, psychiatry czy też bezpośrednio do terapeuty uzależnień. Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej zgłosić się po pomoc do specjalisty i rozpocząć leczenie. Zadaniem psychoterapeuty jest znalezienie pierwotnej przyczyny problemu oraz opracowanie odpowiedniego dla danej osoby programu działań w celu wyeliminowania czynników o negatywnym charakterze i wzmocnienia tych pozytywnych. Specjalista dąży do tego, aby pacjent zrozumiał to, w jakiej sytuacji się znalazł i dlaczego oraz służy pomocą i uczy tego, jak może on skutecznie poradzić sobie z napotykanymi trudnościami.

Skorzystaj z pomocy Prywatnego Ośrodka Leczenia Alkoholizmu Terapie Tu i Teraz

[Głosów:1    Średnia:5/5]