W ostatnich latach liczba zachorowań na cukrzycę z roku na rok jest coraz większa, dlatego zaczyna się nazywać ją chorobą cywilizacyjną.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu cukrzyca była kojarzona z podeszłym wiekiem, gdyż jej występowanie u osób starszych było kilkadziesiąt razy większe niż u dzieci i młodzieży. Obecnie objawy cukrzycy są odnotowywane już u osób kilkunastoletnich, a nawet kilkuletnich. Według badań przyprowadzonych na świecie cukrzyca występuje już u ponad czterystu milionów ludności, jednak prognozuje się, iż połowie chorych osób nie postawiono jeszcze diagnozy. Objawy cukrzycy czasami pojawiają się dopiero w jej późnym stadium rozwoju, co znacznie utrudnia leczenie.
Obecnie najczęściej występującą odmianą choroby jest cukrzyca typu 2, która objawia się u osób w dorosłym wieku. W tym przypadku główne objawy cukrzycy to przede wszystkim znacznie zawyżona norma stężenia glukozy występującej we krwi, jak również obojętność organizmu na działanie insuliny. Tego rodzaju zjawisko zostało nazwane insulinoodpornością, gdyż polega na tym, iż organizm ludzki produkuje znaczną ilość insuliny, lecz jego tkanki na nią nie reagują. Ogromne znaczenie na zachorowalność mają podstawy genetyczne, jednak pomimo tego, iż w naszej rodzinie nie było przypadków zachorowań, to cukrzyca może pojawić się na skutek nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów, braku podejmowania aktywności fizycznej, a także niehigienicznego stylu życia oraz stosowania używek, głównie alkoholu oraz papierosów.
Objawy cukrzycy określane są jako mało specyficzne, a ich charakter może być różnorodny. Skutkuje to tym, iż często jej oznaki są bagatelizowane przez wiele lat. Pomimo wielu kampanii społecznych pouczających jak rozpoznać cukrzycę, zazwyczaj, gdy pacjent trafia do szpitala, choroba jest już znacznie zaawansowana.
Pierwsze objawy cukrzycy to między innymi duże pragnienie, któremu towarzyszy notoryczne uczucie suchości w ustach. Zjawisko to ma miejsce na skutek tego, iż organizm, chce wydalić nadmiar cukru, dlatego wywołuje uczucie pragnienia, a w konsekwencji częste wydalanie moczu.
Informacje jak rozpoznać cukrzycę wskazują również na poczucie chronicznego zmęczenia oraz wzmożonej senności. Tego rodzaju objawy cukrzycy są spowodowane tym, iż organizm nie umie strawić nadmiaru glukozy oraz wykorzystać jej do pracy.
O występowaniu cukrzycy może również świadczyć nieuzasadniony spadek wagi. Chorzy bardzo często skarżą się również na częste infekcje oraz występowanie problemów skórnych. Wynika to z faktu, iż krew o dużym stężeniu cukru jest doskonałym środowiskiem do rozwoju wirusów i grzybów.
Więcej o objawach cukrzycy przeczytasz na stronie https://diabetyk24.pl/blog-section/objawy-cukrzycy