Ligandrol – co musisz o nim wiedzieć?

0
303
Ligandrol

Branża suplementów obfituje w coraz to nowe preparaty. Te mają za zadanie wspierać organizm w wysiłku fizycznym i podczas pracy umysłowej, uzupełniając jednocześnie ewentualne niedobory. Wśród stosunkowo nowych substancji jest tzw. ligandrol, który cieszy się coraz to większą popularnością wśród miłośników sportu. Jakie są jakie właściwości i czy porównywanie go do sterydów jest słuszne?

Czym jest ligandrol?

Ligandrol – LGD-4033 – to substancja chemiczna, należąca do selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARM). Substancja ta działa selektywnie na receptory androgenowe w tkankach, działając odmiennie, niż tradycyjne sterydy anaboliczne. Pierwotnie został on opracowany, aby zwiększać masę mięśniową. Z czasem odkryto, że wpływa także pozytywnie na wydolność fizyczną i regenerację tkanek.

Jakie są korzyści ze stosowania ligandrolu?

  • Zwiększenie masy mięśniowej. Ligandrol wspiera wzrost masy mięśniowej poprzez stymulację anaboliczną i zwiększenie syntezy białek.
  • Poprawa wydolności fizycznej. Substancja może przyczynić się do zwiększenia siły, wytrzymałości, a tym samym – do wyższej intensywności treningów.
  • Regeneracja mięśniowa. Ligandrol wspomaga regenerację mięśni po intensywnym treningu. Zwiększa więc szansę na efektywny proces rekonwalescencji.
  • Ochrona masy mięśniowej. Ochrania ją w trakcie bardziej restrykcyjnych diet i w momencie niedoboru kalorycznego.

Uwaga! Przed stosowaniem ligandrolu należy zasięgnąć opinii lekarza i innych specjalistów. Nie należy przekraczać dopuszczalnej dawki, a podstawą zdrowia jest zachowanie zaleceń producenta.

Czy ligandrol jest sterydem?

Nie. Substancja ta należy do grupy SARMów, działając na receptory androgenowe w organizmie.  Mechanizm jest co prawda podobny, jak w przypadku sterydów, ale ligandrol zachowuje większą selektywność i bezpieczeństwo.

Sterydy anaboliczne są syntetycznymi wersjami hormonów płciowych, które działają ogólnie na receptory androgenowe w całym organizmie. Ich działanie sprowadzane jest do budowania masy mięśniowej i działania anabolicznego, które może wpływać (nie zawsze pozytywnie) na narządy i różne układy w organizmie.

Ligandrol jest natomiast bardziej selektywny, oddziałuje przede wszystkim na receptory w tkankach mięśniowych i w kościach. Jest więc to substancja, która niesie korzyści anaboliczne, ale jednocześnie zmniejsza ryzyko skutków ubocznych, które związane są ze sterydami.

Kto stosuje ligandrol?

Ze względu na swoje działanie ligandrol stosowany jest głównie przez sportowców i entuzjastów fitnessu. Ci traktują go jako suplement lub substancję wspomagającą rozwój masy mięśniowej i siły. Jako że ma on poprawiać wydolności — stosuje się go głównie przed treningiem.

Forma stosowania i dawka uzależniona jest od produktu i zaleceń producenta. Przed jego zastosowaniem warto sięgnąć po konsultacje z lekarzem lub wykwalifikowanym trenerem. Nie zażywaj produktów na własną rękę — zbyt duża dawka ligandrolu może bowiem wywołać trądzik, łysienie lub nadmierne pobudzenie.

Szukasz suplementów, które wspierać będą Twoją walkę o wymarzoną sylwetkę? Wybierz WXN Labs – sklep online, który oferuje profesjonalne i przetestowane produkty dla sportowców.

[Głosów:2    Średnia:3/5]