O co należy zadbać przed badaniem krwi?

0
101
badania laboratoryjne w Warszawie

Czy wiesz, że właściwe przygotowanie się do badań krwi, może mieć bezpośrednie przełożenie na dokładność wyników? Od diety, przez aktywność fizyczną, aż po przyjmowane leki — warto mieć świadomość tych wszystkich zależności. W poniższym artykule znajdziesz informacje, gdzie wykonać badania krwi na terenie Warszawy i jak się do nich przygotować, aby były jak najbardziej miarodajne.

Przygotowania, czyli Twój wpływ na wynik badania

Miarodajność badań krwi może być zależna od wielu czynników. Na niektóre z nich masz realny wpływ. Jednym z nich jest właściwe przygotowanie, które pozwala uzyskać dokładne wyniki, a co za tym idzie — dokładniejszą diagnozę i skuteczniejsze leczenie. Niezależnie od tego, czy masz przed sobą morfologię, badanie poziomu cholesterolu, czy też hormonów, pewne zasady są niezmienne i uniwersalne.

Po pierwsze warto zadbać o odpowiednie nawodnienie w czasie poprzedzającym badanie. Może to nie tylko ułatwić pobranie krwi, ale również przełożyć się na dokładność wyników. Bezpośrednio przed możesz wypić niewielką ilość wody. Należy jednak unikać kawy, herbaty i innych napojów zawierających kofeinę, ponieważ ma ona wpływ na niektóre z parametrów. Dotyczy to również alkoholu, który może wpływać na wyniki testów wątroby lub poziomu cukru we krwi.

Warto również zwrócić szczególną uwagę na dietę. Najczęściej wymaga się, aby pacjent pozostawał na czczo co najmniej 8 godzin przed pobraniem krwi. W praktyce często oznacza to, że ostatnim posiłkiem jest kolacja jedzona wieczorem dnia poprzedzającego badanie. Najlepiej, aby nie była ona tłusta czy ciężkostrawna.

Specjalistyczne badania — co musisz wiedzieć przed?

Niektóre badania krwi wymagają bardziej specyficznych przygotowań. Przykładowo, kontrolując poziom hormonów, np. tarczycy, musisz pamiętać, że mogą mieć one różne stężenie w ciągu dnia. Stąd czasami zaleca się wizytę o określonej porze lub w przypadku kobiet — w konkretnej fazie cyklu miesiączkowego. Ponadto intensywny wysiłek fizyczny lub duży stres również mają wpływ na poziom niektórych hormonów.

Innym przykładem jest badanie PSA, ważne w diagnostyce problemów prostaty u mężczyzn, w przypadku którego wymaga się rezygnacji ze współżycia na 48 godzin przed pobraniem krwi. Ma to na celu uniknięcie fałszywie podwyższonych wyników, które mogą sugerować nieistniejące problemy zdrowotne.

Na wyniki niektórych z badań mogą mieć również wpływ zażywane leki czy suplementy, zmieniając stężenie glukozy, enzymów czy hormonów we krwi. Dlatego zawsze warto informować o ich przyjmowaniu lekarza oraz personel laboratoryjny. Dzięki temu Twoje wyniki zostaną zinterpretowane prawidłowo.

Badania laboratoryjne w Warszawie wykonasz m.in. w ClinicLab

Podstawowe i specjalistyczne badania laboratoryjne w Warszawie. Które miejsce wybrać?

Mieszkając w dużym mieście, takim jak Warszawa, badania krwi masz właściwie na wyciągnięcie ręki. Punktów pobrań jest na mapie stolicy naprawdę wiele. Czym jednak kierować się w wyborze? Przede wszystkim sprawdź informacje na stronie, zespół, a także certyfikację i akredytacje. Możesz również zapoznać się z opiniami dostępnymi w Internecie, z których z łatwością zyskasz wiedzę o jakości badań i czasie oczekiwania na wyniki.

Jednym z miejsc, w którym wykonasz zarówno specjalistyczne, jak i podstawowe badania laboratoryjne w Warszawie jest ClinicLab. Morfologia, ferrytyna, żelazo, lipidogram, jak i mniej popularne testy diagnostyczne znajdziesz w zakładce „Kup badanie”, gdzie możesz również zarejestrować się online na jedno z nich lub porównać dostępne pakiety — dla siebie lub bliskich. Sprawdź Pakiet badań podstawowych na: https://sklep.cliniclab.pl/podstawowy,c56.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]