Przyczyna i metody leczenia nadwrażliwości zębów

0
112
Przyczyna i metody leczenia nadwrażliwości zębów

Zaczyna się od nagłego, ostrego bólu przy piciu zimnych lub gorących napojów. Bywa, że reakcja następuje również przy spożywaniu słodyczy czy czegoś kwaśnego. Tak objawia się często nadwrażliwość zębów. Co powoduje tę dolegliwość? W jaki sposób radzić sobie z nią? Sprawdźmy!

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Do najważniejszych czynników, które mogą prowadzić do nadwrażliwości, należą:

  • zbyt intensywne szczotkowanie zębów twardą szczoteczką,
  • nieprawidłowa technika mycia zębów (szorowanie poziome zamiast ruchów wymiatających),
  • używanie mocno ściernej pasty,
  • spożywanie sporej ilości kwaśnych płynów, np. gazowanych napojów, soków, wina,
  • bulimia, ciąża, refluks i inne stany, mogące wywoływać wymioty (kwas żołądkowy źle wpływa na uzębienie),
  • obgryzanie paznokci, przygryzanie ołówków i długopisów,
  • zgrzytanie zębami (bruksizm),
  • nieprawidłowy zgryz.

Wszystkie te czynniki często skutkują uszkodzeniem i spękaniem szkliwa, a tym samym – odsłonięciem zębiny. To miękka część zębów, która jest mocno unerwiona. Jeśli kanaliki w zębinie zostaną odsłonięte, pojawia się nadwrażliwość zębów i nieprzyjemny ból.

Sposoby zwalczania nadwrażliwości: jak leczyć?

Na początek warto zrezygnować z potraw, które wywołują dolegliwość. Zidentyfikuj, czy jest to coś gorącego, zimnego, czy też słodkiego bądź kwaśnego. Zainwestuj w miękką szczoteczkę i postaraj się szczotkować mniej intensywnie.

Warto sięgnąć po preparat do znoszenia nadwrażliwości. Są specjalne pasty i płyny do płukania zębów, przeznaczone dla osób z tym problemem. Zwróć uwagę na te specyfiki, które mają w składzie fluor, aminofluorki, sole glinu, sole potasu, kazeinę, wapń (lub węglan wapnia). Substancje te zamykają kanaliki w zębinie bądź zmniejszają w nich przewodnictwo nerwowe, co znosi ból.

W przypadku gdy powyższe sposoby nie są skuteczne, warto zgłosić się do specjalisty. Może być bowiem konieczne skorygowanie zgryzu. W przypadku nocnego zgrzytania zaleca się szynę relaksacyjną. Niezbędne bywa także wypełnienie ubytków. W ostateczności wykonuje się auto przeszczep dziąsła. Stomatolog zaleci również odpowiednie dla danej osoby preparaty na nadwrażliwość zębów (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/profilaktyka/preparaty-na-nadwrazliwosc.html) lub przeprowadzi pokrycie uzębienia pacjenta żelem z fluorem.

Jeżeli jedzenie i picie sprawia dyskomfort i ból, warto sięgnąć po pomoc. Nadwrażliwość nie musi odbierać przyjemności spożywania posiłków! Wdrożenie innych nawyków spożywczych i nowego sposobu mycia, sięgnięcie po preparat do znoszenia nadwrażliwości, wreszcie kontakt ze stomatologiem – oto jak można rozwiązać ten problem. Czasami nie trzeba wiele, by ból ustąpił i by znów móc cieszyć się ulubionymi potrawami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]