Czym jest bruksizm?

0
2693
Czym jest bruksizm?

Bruksizm, to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni, prowadząca do zaciskania i zgrzytania zębami głównie podczas snu. Wbrew pozorom bruksizm nie jest rzadkim schorzeniem. Ponad 10% populacji walczy z bruksizmem, a część pacjentów jest nieświadoma choroby. Przypadłość rozpowszechniona jest w szczególności u osób młodych, prowadzących stresujący tryb życia.

Przyczyny bruksizmu

Patogeneza bruksizmu jeszcze nie jest do końca znana. Specjaliści wyróżniają kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia bruksizmu. Najważniejszą przyczyną wystąpienia zaburzenia jest przewlekłe narażenie na stres. Ryzyko jest szczególnie wysokie u osób mających niską odporność na stres. Ponadto bruksizm może wystąpić u jednostek, mających różne rodzaje wady zgryzu, a także niektóre choroby pasożytnicze. Bruksizm czasami jest skutkiem zakażeń, nawykowego, długotrwałego żucia gumy lub wadliwego ukształtowania powierzchni koron, mostów czy protez.

Objawy

Najczęstszym symptomem bruksizmu jest tworzenie się stanów zapalnych, takich jak ból zębów, zaczerwienienie czy puchnięcie dziąseł. Może występować także podwyższona temperatura, bóle głowy oraz dolegliwości związane z napięciem mięśniowym. Objawów bruksizmu przez dłuższy czas można w ogóle nie zauważyć. Najczęściej, gdy pojawią się dolegliwości bólowe, problemy ze snem czy ciągłe zmęczenie, zaczynamy szukać pomocy u specjalisty.

Leczenie bruksizmu jest bardzo istotne, ponieważ choroba negatywnie wpływa na cały organizm i może prowadzić do groźnych powikłań. Nieleczony bruksizm może powodować rozchwianie zębów w szczęce, starcie koron zębowych, uporczywe bóle głowy i kręgosłupa oraz przewlekłe stany zapalne.

Leczenie bruksizmu

Sposobów leczenia bruksizmu jest bardzo wiele. Zdecydować można się na psychoterapię, która pomoże usunąć źródło problemu, czyli zwykle jest to stres. Często leczenie terapeutyczne połączone jest z przyjmowaniem leków na uspokojenie. Ponadto idealnie sprawdzają się szyny relaksacyjne (nakładki na zęby) czy nawet botoks. Można powiedzieć, że szyny relaksacyjne są podstawą, jeśli chodzi o leczenie bruksizmu. Nakładka zamawiana jest na specjalne zamówienie przez dentystę, aby pasowała do uzębienia. Jest ona nasuwana na zęby, aby uchronić je przed tarciem. Nakładę stosuje się głównie, podczas snu. Nakłada skutecznie walczy ze skutkami bruksizmu, ale nie usuwa przyczyny.

Z kolei botoks wstrzykuje się w przerośnięte mięśnie żwaczy i mięśnie skroniowe. Zabieg nie jest inwazyjny i jest bezbolesny. Pierwsze efekty widoczne są już po trzech dniach. Pacjent odczuwa ulgę, zmniejsza się napięcie mięśniowe, a przede wszystkim zmniejsza się ból. Jedyną wadą zabiegu jest to, że trzeba powtarza go średnio, co sześć miesięcy. Najczęściej po dwóch latach stosowania jednocześnie botoksu i nakładki zanika nawyk zgrzytania zębami.

Protokół EFP

Osoby zgrzytające zębami często mają krótsze zęby, z nierównymi brzegami, co często jestem powodem nadwrażliwości. Skuteczną metodą na powyższe objawy jest leczenie stomatologiczno-rehabilitacyjne Protokołem EFP. Oferuje je m.in. klinika stomatologiczna w Warszawie Bianco. Pierwszy etap leczenia polega na nałożeniu na okres kilku tygodni specjalnych nakładek CDA fixted bites, które mają za zadanie rozciągnąć mięśnie. Dolegliwości już w trakcie leczenia są mniej dotkliwe, a nawet znikają całkowicie na tym etapie leczenia. Drugą częścią leczenia jest odbudowa startych zębów. Zaletą Protokołu EFP jest trwałość elementów estetycznych oraz ustąpienie dolegliwości bólowych.

Źródło: Bianco – Periodontologia Warszawa

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProfilaktyka zawału serca
Następny artykułSposób na proste zęby
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.