Sposób na proste zęby

0
3734
Sposób na proste zęby

Proste zęby są pożądane przez wiele osób, które mają problemy z nieprawidłowym zgryzem. Wielu jednak z nich nie podejmuje żadnych działań, aby sprawę naprawić. Tymczasem leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku, nie tylko w dzieciństwie, jak powszechnie się mniema.

Aparaty ortodontyczne ruchome

U osób, u których wada zgryzu została wykryta w dzieciństwie możliwe jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego przy użyciu aparatu ruchomego. Jest to aparat, który zakłada się na noc oraz na kilka godzin w ciągu dnia. Dzięki jego zastosowaniu następuje proces prostowania się zębów. Aparatu ruchome stosuje się najczęściej u dzieci, u których nie zakończył się wzrost kostny. Ortodonta bielany po zbadaniu małego pacjenta oraz po ocenie zdjęcia pantomograficznego ocenia, czy zasadne będzie zakładanie aparatu ruchomego. Należy pamiętać, że przy stosowaniu aparatu ortodontycznego konieczna jest kontrola rodzica nad procesem mycia zębów przez dziecko, gdyż wymagana jest zwiększona higiena jamy ustnej.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparat ortodontyczny stały kojarzy się większości osób z charakterystycznymi drucikami na zębach. Jest to jeden z najczęściej spotykanych aparatów stałych, jednak dzięki postępowi w ortodoncji możliwe jest także zastosowanie aparatów lingwalnych, w których zamki są ukryte po wewnętrznej stronie zębów czy aparaty w formie przezroczystych nakładek na zęby. Ze względu na wysoki koszt tych aparatów najczęściej stosuje się aparaty z systemem zamków, które wymagają regularnego sprawdzania przez ortodontę. Osoby, które chcą założyć aparaty ortodontyczne powinny mieć świadomość, że wiąże się to z koniecznością regularnych wizyt u ortodonty, a także z staranną higieną jamy ustnej. W czasie noszenia aparatu, trwającego około dwóch lat, należy także unikać pokarmów twardych, gdyż można uszkodzić aparat, a także wyeliminować lepkie słodycze, które utrudnią higienę jamy ustnej.

Jeżeli chcesz poprawić wygląd swoich zębów, to pamiętaj, że na założenie aparatu ortodontycznego zawsze jest czas. Warto wybrać się wtedy do ortodonty, aby rozeznać możliwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]