0
1728
wiesiołek
fot. poxabay.com

Cudowne właściwości olejów zostały docenione na nowo kilka lat temu. Coraz chętniej stosuje się je nie tylko w dietetyce, ale i w kosmetyce. Najbardziej widoczne jest to w drogeriach, gdzie stanęły juz osobne regały z różnymi rodzajami olejów. Większość z nich jest dość droga, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, ze jest to czysty skoncentrowany kosmetyk.  którego nie aplikujemy zbyt wiele – jego cena wydaje się bardziej przystępna. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/olej-wiesiolka-wlasciwosci-wystepowanie/

Jednym z najbardziej cenionych za swoje właściwości jest olej z wiesiołka. Wiesiołek był niegdyś bardzo pospolitą rośliną. Teraz nieco rzadziej spotykany, niemniej jest go nadal pod dostatkiem. Ma charakterystyczne żółte kwiatki i, wydzielające słodkawy zapach. Olej tłoczony jest z małych, twardych nasion. Najbogatszy w dobroczynne składniki jest ten tłoczony na zimno.

Olej z wiesiołka – właściwości

Nasiona wiesiołka, z których tłoczony jest olej są bogate w fitosterole, czyli białka z aminokwasami siarkowymi, tryptofanem, witaminę E, selen, cynk, magnez i wapń. To dobroczynna mieszanka, która ma ogromne prozdrowotne działanie na są organizm. Wykorzystuje się go zarówno w lecznictwie jak i kosmetyce. Służy zdrowiu i urodzie. Lekarze najczęściej zalecają go osobom, które mają problemy z cholesterolem i niska odpornością. Leczy też wiele osób o podłożu dermatologicznym. Wiesiołek wspiera profilaktykę nowotworową, usprawnia tez pracę mózgu. 

Jak stosować olej z wiesiołka

Jeśli chodzi o terapię różnych schorzeń olej z wiesiołka jest wówczas zalecany szczególnie w postaci oleju spożywczego dodawanego do potraw na zimno, jak  na przykład sałatki. Osoby, które nie lubią jego smaku mogą zastąpić go kapsułkami. Trzeba jednak stwierdzić jasno, ze olej w naturalnej swojej postaci jest najbardziej korzystny – zawiera najwięcej cennych składników i szybciej się wchłania. 

W kosmetyce olej z wiesiołka stanowi ważny składnik różnych preparatów pielęgnacyjnych, szczególnie tych do skóry i twarzy. Chętnie stosowany jest tez w postaci czystego olejku. 

Przeczytaj też: http://ortho-med.pl/bol-stopy-jak-sobie-z-nim-poradzic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]