Agresja u nastolatków – jakie mogą być przyczyny i gdzie szukać pomocy?

0
1596
Agresja u nastolatków

Wulgarny język, wybuchy złości i pokazywanie swoim działaniem gniewu – agresja u nastolatków potrafi spędzić sen z oczu wielu rodzicom, zwłaszcza, gdy takie zachowania mają miejsce w szkole. Skąd bierze się takie zachowanie? Jakie mogą być przyczyny i gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Czym jest agresja i jakie mogą być jej przyczyny?

Agresja to nie tylko określenie na czynności, które doprowadzają do szkody psychicznej, ale również fizycznej, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów agresji. Samookaleczenia i krzywda wyrządzana własnej osobie to autoagresja, w której cały gniew przekierowany jest na siebie. Wszelkie akty samookaleczeń i  destrukcyjnych zachowań wobec siebie mogą być objawem depresji u nastolatka. Innym typem agresji są wszelkie działania mające zadać ból drugiej osobie i jest to agresja wroga. Wśród młodzieży jedną z częstszych form agresji jest słowna, która przejawia się poprzez wulgaryzmy, przekleństwa, obrażanie czy znęcanie się nad kolegami. Jak wspomniane jest wyżej – czasem agresja wśród nastolatków wcale nie musi mieć charakteru przemocy fizycznej, takie zachowanie nazywa się agresją bierną. Nie jest ona wyrażana wprost, często przejawia się obojętną postawą, ignorowaniu drugiej osoby czy też wpędzaniu w poczucie winy drugiej osoby. Jakie są przyczyny agresji? Młodzieży często towarzyszy stres związany z nowym otoczeniem, dopasowaniem się do towarzystwa i ze sprostaniem postawionych wobec nich wymagań, dlatego napięcie z tym związane może odbić się na ich samopoczuciu. Wpływ na agresywne działania ma również przemęczenie, brak wsparcia rodziców oraz złe doświadczenia związane z dorastaniem jak np. system kar lub niemiłe wspomnienia.

Gdzie szukać pomocy?

To, co należy wiedzieć to fakt, iż leczenie agresji jest procesem długotrwałym i wymagającym wsparcia bliskich osób. To rodzice powinni udzielić niezbędnej pomocy, nie unikać problemu i wyciągać wnioski z zachowań swoich nastoletnich młodzieży, którzy poprzez swoje zachowanie proszą o ratunek. Stałe zainteresowanie życiem dojrzewających dzieci jest niezbędne, by móc dostrzec wszelkie zmiany i w porę zareagować. Warto pamiętać, że agresja często wymaga konsultacji u specjalisty takiego jak np. psychoterapeuta, który będzie w stanie nauczyć radzenia sobie z emocjami w kontrolowany sposób. Pamiętaj, że w dobie Internetu wizyta w gabinecie lekarskim nie jest przymusem, istnieją alternatywne opcje leczenia, jak videoterapia lub terapia online. Wystarczy odnaleźć serwis internetowy, który oferuje pomoc psychoterapeuty czy psychologa i zarezerwować wizytę internetowo. Jednym z takich serwisów jest Avigon, który anonimowo zapewnia pomoc, dzięki wyspecjalizowanym specjalistom.

Nie pozostawiaj dzieci z problemami samych, ponieważ ignorancja może niekorzystnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne. Jakikolwiek przejaw agresji nie musi oznaczać buntu, dlatego bądź w kontakcie z nastolatkami i reaguj na niepokojące sygnały.

[Głosów:1    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOleje naturalne w kuchni
Następny artykułPomocny chirurg
Redakcja DlaZdrowia24.pl

Pozytywnie nastawiona do życia weganka. Uwielbiam jazdę konną i długie wycieczki rowerowe.