Bezsenność – zmora naszych czasów. Czy jest na to jakiś sposób?

0
904
Bezsenność

Sen jest jednym z podstawowych potrzeb człowieka. Plasuje się zaraz obok oddychania i odżywiania. Nie da się bez niego funkcjonować na dłuższą metę. Kto nigdy nie miał problemów ze snem, może nie zrozumieć osoby, która boryka się z tego typu problemem. Dzięki prawidłowemu spaniu jesteśmy w stanie odpowiednio funkcjonować w ciągu dnia, uczyć się, pracować, prowadzić normalny tryb życia. Jeśli jedna zauważymy jakieś niepokojące symptomy, powinniśmy się zastanowić czy nie mamy którego z wielu rodzaju zaburzeń snu. Wypoczynek, zwłaszcza ten prawidłowy, bywa często bagatelizowany, a to błąd. 

Rodzaje zaburzeń snu

Zaburzenia snu można podzielić na dwa główne rodzaje: dyssomnie oraz parasomnie.

Do dyssomni zalicza się:

  • bezsenność
  • nadmierna senność
  • narkolepsja
  • zaburzenie rytmu snu oraz czuwania

Do parasomni zalicza się:

  • lunatykowanie
  • lęki nocne i koszmary senne
  • zaburzenia zachowania podczas snu REM

Wyróżniamy też inne zaburzenia związane ze snem: zespół niespokojnych nóg oraz bezdech senny. Zwłaszcza druga dolegliwość może być niebezpieczna i nie należy jej bagatelizować.

Leczenie zaburzeń snu

Co możemy zrobić, gdy zauważymy u siebie któryś z powyższych problemów? Na pewno nie powinniśmy tak tego zostawiać. Niekiedy trudności związane ze snem mogą wydawać się na błahe, nie kojarzą się one bowiem na pierwszy rzut oka z jakimś groźnym zaburzeniem czy chorobą. Nie warto jednak bagatelizować problemów ze snem, tym bardziej, że istnieją skuteczne rozwiązania. Warto poszukać odpowiedniej pomocy na przykład w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia w Warszawie. Specjaliści z poradni, podczas wizyty, która ma charakter indywidualnej konsultacji, pomoże Ci w problemie, z którym się borykasz i zaproponuje najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Leczenie zaburzeń snu to skuteczna terapia, która uwolni Cię od bezsenności i sprawi, że twoje życie będzie znowu pełne energii. Czasami zgłoszenie się do specjalisty, wiąże się z pokonaniem pewnego rodzaju wstydu, a jeszcze wcześniej z koniecznością przyznania przed sobą samym, że istnieje problem, z którym nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić. Leczenie zaburzeń snu jest najczęściej związane w wprowadzeniem odpowiedniej psychoterapii. Nie warto bać się tego określenia, bardzo wiele dolegliwości bowiem jest na podłożu psychicznym, co nie ma nic wspólnego z chorobą psychiczną pojmowaną stereotypowo, co ma bardzo pejoratywny wydźwięk.

Nie warto tracić życia na problemy ze spaniem. Sen bowiem powinien być dla naszego ciała oraz ducha prawdziwym wytchnieniem po ciężkim dniu. Rano powinniśmy czuć się świeżo i mieć zapał do pracy oraz działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]