Klasterowy ból głowy – czym jest i jak się go diagnozuje?

0
814
Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy zalicza się do pierwotnych (inaczej „samoistnych”) bólów głowy. Jest niezwykle uciążliwy, przez co może mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, a tym samym obniżać jakość naszego życia. W diagnostyce klasterowego bólu głowy, która jest niezbędna do wdrożenia odpowiedniego leczenia, pomóc może rezonans magnetyczny.

Klasterowy ból głowy – czym jest?

Klasterowy ból głowy jest dość rzadką chorobą – szacuje się, że występuje u około 50-u na 100 000 osób dorosłych. Ból pojawia się najczęściej w okolicy oczodołu oraz przyległej skroni i czoła (praktycznie zawsze występuje po jednej, tej samej stronie). Napad bólu trwa zazwyczaj od kilkunastu minut do trzech godzin i może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu doby (szczególnie w nocy). Nazwa „klasterowy” wzięła się stąd, że napady bólowe występują codziennie w określonym czasie (nazywanym klastrem), zazwyczaj przez kilka tygodni lub miesięcy. Następnie choroba wchodzi w okres remisji, podczas którego ból znika. Klasterowy ból głowy dotyka osoby w różnym wieku (choć najczęściej diagnozuje się go u pacjentów w wieku 20-40 lat). Jego przyczyny wciąż są nieznane. „Generator” napadu bólowego znajduje się prawdopodobnie w okolicy podwzgórza, jednak mechanizmy odpowiedzialne za jego powstanie nie zostały jak dotąd odkryte.

Rezonans magnetyczny

Klasterowy ból głowy diagnozuje się stosunkowo rzadko co może utrudniać jego rozpoznanie. Pierwszym etapem diagnostyki jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz zbiera dane dotyczące chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, a także występowania dolegliwości o podobnym charakterze w rodzinie. Kolejnym etapem jest zlecenie dodatkowych badań, takich jak, m.in.:

– podstawowe badania krwi,
– badania obrazowe (rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa).

Rezonans magnetyczny będący jednym z elementów diagnostyki klasterowego bólu głowy pozwala na precyzyjną i szybką diagnostykę. Jest to badanie nieinwazyjne, a co za tym idzie bezbolesne, co stanowi jego niewątpliwy atut. Rezonans magnetyczny nie wiąże się z ryzykiem narażenia na promieniowanie jonizujące. Dzięki temu, przy określonych wskazaniach klinicznych mogą skorzystać z niego również kobiety w ciąży. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Rezonans magnetyczny nie jest polecany, m.in. osobom, które mają wszczepiony stent lub rozrusznik serca.

Rezonans magnetyczny Częstochowa – gdzie można wykonać?

Jeśli nie mamy przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego i występuje u nas podejrzenie klasterowego bólu głowy, badanie to możemy wykonać w LUX MED Diagnostyka, znajdującym się w Częstochowie.

Piśmiennictwo:

1. Ashkenazi A., Schwedt T.: Cluster headache – acute and prophylactic therapy. Headache 2011, 51, 272-286.
2. Calhoun A.H., Peterlin B.L.: Treatment of cluster headache In pregnancy and lactation. Curr Pain Headache Rep 2010, 14, 164-173.
3. Sjöstrand Ch., Russell M.A., Ekbom K. i wsp.: Familial luster headache. Headache 2010, 50, 374-382.

[Głosów:0    Średnia:0/5]