Choroby serca

0
2224

Nieleczone choroby serca to bardzo duże ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta.

Podstawowa diagnostyka chorób sercowo – naczyniowych pozwoli na bardzo długie cieszenie się zdrowiem. Dzięki wykonywaniu regularnych badań kardiologicznych można zapobiegać chociażby chorobie niedokrwiennej serca, jak również zawałowi. Jakie badania wykonywane są najczęściej w przypadku diagnostyki serca ? 

Podstawową diagnostykę chorób serca przeprowadza oczywiście lekarz kardiolog. Obejmuje ona badania podmiotowe i przedmiotowe, a także badania laboratoryjne, oraz specjalistyczne inwazyjne i nieinwazyjne. 

 Choroby serca – badania laboratoryjne

Jednym z najbardziej istotnych badań, które wykonuje się u osób z podejrzeniem występowania choroby serca jest lipogram, czyli tak zwany profil lipidowy. Badanie to jak większość musi być wykonane na czczo. Dzięki niemu można określić poziom całkowitego cholesterolu, cholesterolu HDL i LDL, a także stężenie triglicerydów. Poza tym określany jest także poziom cukru we krwi, hemoglobiny glikowanej i białka Co – reaktywnego. Dzięki temu można ocenić ryzyko pojawienia się u pacjenta miażdżycy, a w konsekwencji zawału serca, lub choroby wieńcowej. Wczesna diagnostyka może znacznie ograniczyć ryzyko poważniejszych powikłań.

Celem diagnostyki niedokrwiennej serca jest ocena stężenia tak zwanych markerów sercowych we krwi. Ich podwyższony poziom na ogół świadczy o uszkodzeniu mięśnia sercowego, a także o martwicy i śmierci komórek, wynikającej z niedokrwienia mięśnia sercowego.

Choroby serca – badania kardiologiczne 

Elektrokardiografia ( EKG ) : 

  • podstawowa ( tzw. elektrokardiogram spoczynkowy ),
  • wysiłkowa ( tzw. elektrokardiograficzny test wysiłkowy ),
  • Holter,
  • środsercowa. 

Poza tym wykonuje się również : 

RTG – jest to badanie radiologiczne klatki piersiowej, które pomaga w ocenie stanu układu sercowo – naczyniowego.

Echo serca ( elektrokardiografia ), które pozwoli na ocenę budowy serca przy pomocy USG ( ultrasonografu ) że specjalistyczną sondą.

Badanie doplerowskie serca – stosuje się je w celu oceny przepływu krwi poprze naczynia wieńcowe przy wykorzystaniu ultrasonografu.

Rezonans magnetyczny serca – dzięki niemu można dokonać precyzyjnej oceny budowy naczyń wieńcowych i serca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]