Jak ważna w życiu dziecka jest wizyta u ortodonty

0
1363
Jak ważna w życiu dziecka jest wizyta u ortodonty

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wszelkiego rodzaju wad zgryzu, a także korygowaniem tak zwanych nieprawidłowości zębowych. Choć stomatologia znana była jeszcze w czasach starożytnych, rozwój ortodoncji przypada dopiero na wiek XX. W tym czasie zauważono, iż szczęki niektórych pacjentów są zbyt wąskie, by pomieścić wszystkie zęby. Wtedy też zauważono, iż wady zgryzu mają wpływ bezpośredni wpływ na stan zdrowia. Przeprowadzono badania, które jednocześnie potwierdziły, iż patologia zgryzu wpływa na dynamiczny rozwój licznych schorzeń całego organizmu.

Kiedy udać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do ortodonty?

Śnieżnobiały uśmiech stanowi naszą wizytówkę. Z tego względu wszyscy coraz większą wagę przywiązują do stanu uzębienia. Młodzi rodzice, wiedząc o tym, chętnie decydują się na zapisanie dziecka do ortodonty. Kiedy jednak powinna nastąpić pierwsza wizyta?

Pierwsze spotkanie ze specjalistą powinno nastąpić w wieku siedmiu lat. To wówczas mleczne zęby naszego dziecka wypierane są przez wytrzymałe stałe zęby, które będą mu towarzyszyć do końca życia. Podczas dynamicznego wzrostu zębów może dojść do skrzywienia oraz licznych wypaczeń zgryzu. Z tego względu  rodzice powinni  bacznie obserwować rosnące zęby swojej pociechy, a w przypadku zaobserwowania niepokojących  zmian, od razu udać się do ortodonty.  Gdy zauważymy, że nasze dziecko ssie kciuk, obgryza ołówki,  w czasie drzemki oddycha przez usta, chrapie, ma próchnicę, doznało urazu w obrębie jamy ustnej, na jego twarzy widoczna jest wyraźna asymetria, posiada wystające przednie zęby, duże szpary między zębami, sepleni, ma trudności w zamykaniu ust czy zgrzyta zębami, pamiętajmy, iż to właśnie skrzywienie zgryzu może  być bezpośrednią tego przyczyną.

Profilaktyka zgryzu jest niezwykle ważna, gdyż nieleczone schorzenia  zgryzu mogą być przyczyną licznych chorób, które mogą wpłynąć na komfort życia dziecka, a także bezpośrednio wpłynąć na rysy jego twarzy.

Ortodonta – zakres usług

U młodszych dzieci ortodonta wraz z rodzicami skupia się na wyeliminowaniu szkodliwych nawyków, które mogą przyczynić się do powstania skrzywienia zgryzu. Do najczęściej występujących wad należy zgryz krzyżowy, w którym górne zęby nie pokrywają się z dolnymi. Dzieci posiadające zgryz krzyżowy najczęściej oddychają przez usta, cierpią na przerost migdałków, a także przewlekły katar i zapalenie gardła.

Właściwe leczenie ortodontyczne może rozpocząć się już między 10 a 12 rokiem życia. W tym czasie w jamie ustnej dziecka  pozostają już  jedynie pojedyncze mleczne zęby. Aby sprawdzić, które z nich samoczynnie wypadną, specjalista wykonuje zdjęcie pantomograficzne, które jednocześnie określi kondycję jamy ustnej oraz wskaże, czy nie zaczyna brakować w niej miejsca na kolejne zęby. W przypadku zbyt wąskiej szczęki konieczne będzie założenie stałego aparatu.

Ortodoncja dziecięca Poznań

Leczenie wad zgryzu najszybciej przebiega u dzieci oraz nastolatków. Z tego względu rodzice powinni pamiętać o profilaktyce i zapisać dzieci na wizyty kontrolne, do zaufanego specjalisty. Ortodoncja dziecięca Poznań oferuje usługi na najwyższym poziomie. Ortodonci wyjaśnią troskliwym rodzicom, co dzieje się ze zgryzem ich dzieci, a także podejmą się właściwego leczenia. Wskażą jakie czynniki mają wpływ na rozwój wady, a także w jaki sposób im przeciwdziałać.

W przypadku dzieci zakładane są dwa rodzaje aparatów na zęby. Najmłodszym zalecane są aparaty zdejmowane jedno- i obu szczękowe. W przypadku starszych dzieci zaleca się założenie aparatów stałych, które przez cały czas oddziałują na zęby. W zależności od decyzji rodziców może to być tradycyjny metalowy aparat lub porcelanowy. Metalowy, choć nie tak estetyczny, jak porcelanowy, wykazuje jednak większą odporność na uszkodzenia, dzięki czemu mamy pewność, iż nie ulegnie zniszczeniu, chociażby podczas uprawiania sportu.

Leczenie ortodontyczne nie kończy się na zdjęciu aparatu ortodontycznego. Pomimo zakończenia tego etapu, należy jeszcze przez kilka lat zgłaszać się na wizyty kontrolne do specjalisty. Tylko to gwarantuje nam, iż wada zgryzu nie wróci.

Każdy, kto zwróci się do gabinetu ortodontycznego może liczyć na profesjonalną diagnozę. Aby wizyta nie była dla dziecka nużąca specjalista w miarę możliwości postara się szybko przeprowadzić wszystkie czynności. Jest to ważne, gdyż uczymy w ten sposób dziecko, iż wizyta w gabinecie nie będzie mu się kojarzyć  z nieprzyjemnymi przeżyciami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]