Ciśnienie krwi – jaki wpływ ma na nasze samopoczucie

0
1807
Ciśnienie krwi - jaki wpływ ma na nasze samopoczucie

Zmiany ciśnienia krwi są powiązane nie tylko ze stanami chorobowymi, ale też z… pogodą. Gdy zmienia się ciśnienie atmosferyczne, często czujemy się bardziej ospali i apatyczni, ponieważ krew w naszym ciele krąży wolniej. To sprawia, że zaczynamy odczuwać potrzebę sięgnięcia na przykład po kawę, która pobudzi nieco krążenie i doda nam energii. Często też zaczynamy mieć wtedy ochotę na coś słodkiego, ponieważ węglowodany sprawią, że chwilowo poczujemy się lepiej. Sprawdź, jak duży wpływ ma ciśnienie krwi na samopoczucie i co robić, by dbać o nie na co dzień?

Niedociśnienie i jego wpływ na samopoczucie

O  niedociśnieniu mówimy wtedy, gdy ciśnienie krwi spada poniżej 100-105 mmHg. Wpływ na jego spadek mogą mieć pewne choroby, na przykład niedoczynność tarczycy, choroba Addisona czy niedoczynność przysadki. Na zmniejszenie się ciśnienia wpływają również niektóre leki na depresję i bezsenność. Skutkiem takiego stanu może być przede wszystkim zwiększona senność, ociężałość, pojawianie się mroczków przed oczami i zawroty głowy. Osoby z niskim ciśnieniem często skarżą się na chłodne stopy i dłonie, ponieważ krążenie w nich nie jest wystarczające. To dość uciążliwy stan – trudno skoncentrować się na pracy czy na nauce, a poza tym ciągła senność odbiera ochotę na dodatkowe aktywności.

Jak pomóc sobie przy niskim ciśnieniu? Od czasu do czasu może pomóc kawa czy inny napój z kofeiną, warto jednak stosować je z rozwagą – napoje energetyzujące raczej szkodzą organizmowi, a poza tym łatwo się do nich przyzwyczaić. Na problemy z niskim ciśnieniem często pomaga regularna aktywność fizyczna oraz masaże na sucho np. szczotką do ciała. Warto też regularnie sprawdzać swoje ciśnienie za pomocą ciśnieniomierza i kontrolować sytuację. Polecamy zwłaszcza ciśnieniomierze naramienne OMRON, ponieważ posiadają dodatkową funkcję wykrywania nieregularnego bicia serca. To może być przydatne zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy świadomi, że niskie ciśnienie może być efektem występowania pewnych chorób.

Nadciśnienie tętnicze a ogólne samopoczucie

Bywa, że nadciśnienie tętnicze jest bezobjawowe, dlatego ta choroba może być groźna – jeśli czujemy się cały czas dobrze, to nie mamy świadomości, że ciśnienie krwi wzrosło. To niebezpieczne, ponieważ nieleczone nadciśnienie może prowadzić do rozwoju wielu chorób. U niektórych osób zmiana ciśnienia jest jednak odczuwalna natychmiast i niekorzystnie wpływa na samopoczucie. Jeśli twoje ciśnienie wzrośnie, możesz doznać zawrotów głowy, kołatania serca, krwawienia z nosa czy nawet duszności. Stale wysokie ciśnienie może również powodować problemy z erekcją. Warto pamiętać o tym, że zmiany ciśnienia powyżej 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego wymagają leczenia farmakologicznego. Dodatkowo osoby z takimi problemami powinny regularnie mierzyć ciśnienie krwi i reagować, gdyby wzrosło ono jeszcze bardziej niż zwykle. Warto zainwestować w dobry ciśnieniomierz, który będzie można wozić ze sobą w różne miejsca. Polecamy urządzenia z funkcją informowania, kiedy mankiet jest założony nieprawidłowo – wówczas unikniesz zakłamania wyniku.

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

Poza regulacją mankietu i funkcją wykrywania nieregularnego bicia serca, ciśnieniomierz powinien zawierać jeszcze jedną opcję, czyli wykrywanie ryzyka nadciśnienia. To istotne dla osób, które jeszcze nie mają tego schorzenia, ale są już na granicy. Dzięki temu w przypadku pojawienia się zwiększonego ryzyka otrzymają od razu informację i będą mogły podjąć działania prewencyjne, które uchronią przed rozwojem nadciśnienia oraz związanych z tym problemów. Taką funkcję posiada na przykład ciśnieniomierz automatyczny rossmax x1. Jest łatwy w obsłudze – wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Dzięki temu ten ciśnieniomierz z łatwością obsłużą również osoby starsze. Urządzenie zapisuje też w pamięci ostatni pomiar, co może być przydatne przy porównywaniu wyników. Jest ono też wyposażone w mankiet z regulacją od 24 do nawet 40 centymetrów.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości właściciela sklepu medycznego Kredos.

[Głosów:1    Średnia:5/5]