Czym jest antykoncepcja?

0
2334

W dzisiejszych czasach temat antykoncepcji nie budzi już tylu kontrowersji co jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu, jednak w niektórych środowiskach, wciąż jest tematem tabu. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest antykoncepcja i w jaki sposób możemy świadomie podchodzić do tematu kontrolowania własnej płodności, a co za tym idzie, planowania ciąży i rodziny.

Jak wynika z definicji, „antykoncepcja” (gr. anti – przeciw; łac. conceptio – poczęcie) jest to świadome stosowanie środków lub metod uniemożliwiających zapłodnienie komórki jajowej, czyli zapobiegających ciąży. Jest ona stosowana już od starożytnych lat, jednak wtedy medycyna nie była jeszcze tak dobrze rozwinięta jak obecnie, więc i metody antykoncepcji nie były tak dobrze poznane. W tamtych czasach kobiety zapobiegały niechcianej ciąży za pomocą sposobów naturalnych, takich jak zioła. Wtedy też powstał prototyp obecnie powszechnie stosowanych prezerwatyw. Obecnie antykoncepcję możemy podzielić na hormonalną, mechaniczną oraz naturalną.

Antykoncepcja hormonalna jest to celowe zażywanie hormonów, które zapobiegają owulacji, a więc uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Antykoncepcyjne środki hormonalne można przyjmować w postaci tabletek (jest to najczęściej stosowana metoda), zastrzyku (wstrzykiwany bolus uwalnia codziennie dawkę hormonu przez okres kilku miesięcy) lub plastra (działa na zasadzie przenikania hormonu przez skórę i jest skuteczny kilka tygodni). Kolejny rodzaj to antykoncepcja mechaniczna. Polega na fizycznym uniemożliwieniu połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Najczęściej stosowaną metodą jest stosowanie prezerwatyw. Zapobiegają one ejakulacji mężczyzny w drogach rodnych kobiety, a tym samym dostania się plemników do komórki jajowej. Antykoncepcja naturalna to najczęściej unikanie współżycia podczas dni płodnych kobiety. W tym celu stosuje się kalendarzyk dni płodnych, dzięki któremu z dużą dokładnością można wyliczyć, kiedy nastąpi owulacja komórki jajowej.

Ingerencja we własną płodność z pewnością nie może być zaliczona do metod leczniczych, ponieważ płodność jest jednym z atrybutów zdrowia i świadczy o prawidłowym rozwoju organizmu człowieka. Wiele młodych ludzi nie jest świadomych swojego ciała i tego, w jaki sposób można zapobiegać niechcianej ciąży. Temat antykoncepcji nie jest chętnie przytaczany przez rodziców nastoletnich dzieci, ponieważ często rodzice nie są świadomi tego, że ich synowie i córki już rozpoczęli życie seksualne. Jednak nie tylko młodzi ludzie nie są świadomi jakie metody mogą stosować, aby zapobiec ciąży. Również osoby w stałych związkach lub nawet w związkach małżeńskich często nie znają wszystkich sposobów antykoncepcji i zazwyczaj uciekają się do najprostszych rozwiązań. A metod antykoncepcji jest naprawdę bardzo wiele. Dobór odpowiedniej metody powinien być ściśle skonsultowany z lekarzem ginekologiem, ponieważ jest on dobierany na podstawie wielu czynników. Czynnikami tymi są między innymi wiek kobiety, częstotliwość z jaką ona współżyje, a także, czy kobieta jest już po przebytej ciąży. Większość z metod antykoncepcji jest rozwiązaniem chwilowym i może zostać odstawiona w każdym momencie bez ryzyka stałej utraty płodności. Takie metody polecane są kobietom, które aktualnie nie chcą zajść w ciążę, jednak planują ją w dalszej lub bliższej przyszłości. Istnieją również metody, które eliminują płodność na stałe. Są one wybierane najczęściej przez kobiety, które już urodziły dzieci i zamierzają się zabezpieczyć na resztę życia lub też przez kobiety, które z przyczyn zdrowotnych nie powinny decydować się na ciążę, gdyż może się to wiązać z utratą zdrowia, bądź życia kobiety.

Metod antykoncepcji jest bardzo dużo, więc przed ostatecznym podjęciem decyzji warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami i wybrać taką, która najlepiej będzie spełniać oczekiwania danej kobiety i będzie najlepiej dopasowana do trybu życia danej osoby. Ważne, aby decyzja o metodzie antykoncepcji została przedyskutowana i podjęta wraz z partnerem.

Więcej o antykoncepcji dowiesz się na http://antykoncepcjanamiare.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]