Co to jest konflikt serologiczny? Odpowiadamy

0
2425

Krew nie jest taka sama u wszystkich ludzi. U wielu osób występuje tzw. antygen D i to właśnie ten czynnik najczęściej przyczynia sie do wystąpienia tzw. konfliktu serologicznego. Czym jest? Czy dotyka wszystkie kobiety w ciąży? Jak można się przed nim ustrzec? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Konflikt serologiczny wywołuje ogromny niepokój u kobiet ciężarnych. Panie spodziewające się dziecka obawiają się, że zjawisko to może pojawić się właśnie u nich i wpłynąć negatywnie na noworodka. Jeżeli ryzyko pojawienia się konfliktu serologicznego zostanie oszacowane stosunkowo wcześnie, wówczas zostaną podjęte stosowne działania, które zapobiegną niepożądanym skutkom.

Jak dochodzi do konfliktu serologicznego?

Konflikt serologiczny jest efektem pewnych różnic w składzie krwi. U większości osób pojawia się tzw. antygen D, w efekcie czego ich krew określa się jako Rh(+). Pozostałe osoby mają krew Rh(-) – ta grupa ludzi znajduje się w mniejszości. Do konfliktu dochodzi wówczas, gdy płód odziedziczy po ojcu krew Rh (+), zaś matka ma krew Rh(-) – tak dzieje się aż w 60 proc. przypadków.

Konflikt serologiczny powstaje w momencie, gdy w trakcie trwania ciąży krwinki płodu przedostaną się do krwioobiegu matki Wówczas organizm matki zacznie wytwarzać przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi D, który znajduje się w krwinkach czerwonych płodu. Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko – dzięki barierze łożyskowej możliwe są zwykle tzw. mikroprzecieki, dzięki istnieniu łożyska nie dochodzi do bezpośredniej wymiany krwi między matką a płodem.

Czynniki zwiększające ryzyko konfliktu serologicznego w pierwszej ciąży

Zwykle uważa się, że konflikt serologiczny w pierwszej ciąży nie uaktywnia się, gdyż do wymieszania krwi dochodzi najczęściej podczas porodu. Niemniej jednak istnieją pewne czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się konfliktu. Są to m.in.:

  • powikłania po zabiegach wewnątrzmacicznych
  • wcześniejsze poronienia zarodka z krwią o czynniku Rh (+)
  • odklejanie się łożyska.

Konflikt serologiczny może zdarzyć się w każdej ciąży

Chociaż konflikt serologiczny występuje najczęściej w sytuacji, gdy kobieta ma grupę krwi Rh (-), a mężczyzna Rh (+) i jest związany z antygenem D, zjawisko to może zdarzyć się w każdej ciąży. Jest to możliwe z uwagi na obecność we krwi wielu innych antygenów krwinek czerwonych. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka – zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta ciężarna powinna wykonać badanie na obecność przeciwciał, które mogą odpowiadać za wywołanie konfliktu serologicznego.

Jeżeli wyniki badań wskazują na prawdopodobieństwo powstania konfliktu serologicznego, wówczas kobieta z krwią Rh (-) zostaje objęta specjalnym programem profilaktycznym. Otrzymuje ona zastrzyk z immunoglobuliną anty-D, by zapobiec reakcji obronnej zachodzącej w organizmie. Zastrzyk podawany jest nie później niż w ciągu 72 godzin od porodu.  

[Głosów:1    Średnia:5/5]