Czym jest paradontoza i jak ją leczyć?

0
4296

Co to jest paradontoza (periodontitis)- jest to choroba infekcyjna ( najczęściej bakteryjna) tkanek przyzębia, prowadząca w skrajnych przypadkach do rozchwiania i utraty zębów własnych pacjenta. Pierwsze objawy paradontozy  to z reguły intensywne, samoistne (bez przyczyny) krwawienie dziąseł  oraz obnażanie szyjek zębów. DEF

Przyczyny paradontozy:

Przyczyną większości przypadków zapalenia przyzębia są bakterie tlenowe i beztlenowe, które znajdują się w płytce nazębne i kamieniu nazębnym. Tak więc można powiedzieć, że niedostateczna higiena zębów i jamy ustnej wynikająca z różnych przyczyn ( brak skutecznego czyszczenia, niedostateczne czyszczenie, spadek motywacji, niestosowanie specjalistycznych szczoteczek zębowych i międzyzębowych)  to zielone światło dla toksyn i bakterii.

Bakterie mogą penetrować i zalegać w kieszonkach dziąsłowych dodatkowo blokowane przez kamień i w konsekwencji  tworzyć kieszenie patologiczne ( ubytki kości własnej pacjenta).

Brak diagnozy i leczenia na tym etapie może prowadzić do znacznego zaniku kości i w efekcie rozchwiania, a nawet utraty zębów.

Musimy jednocześnie pamiętać, że ten katastroficzny scenariusz na szczęście nie dotyczy wszystkich pacjentów. Dobry, ogólny stan zdrowia, szacunek i dbanie o własny organizm to zmniejszenie prawdopodobieństwa, że paradontoza dotknie właśnie nas.

Najczęstsze objawy paradontozy to:

– krwawienie dziąseł (samoistne lub podczas szczotkowania)

– zaczerwienienie i obrzęk dziąseł

– nadwrażliwość (bolesność) zębów  na zimno i ciepło,

– nieprzyjemny zapach i posmak w jamie ustnej

– kieszonki dziąsłowe (powstanie wolnej przestrzeni pomiędzy tkankami zęba, a dziąsłem)

– ruchomość zębów i ich przemieszczenie względem siebie, a w konsekwencji powstanie  niekosmetycznych przerw między nimi ( zdecydowanie gorszy wygląd )

– cofnięcie się dziąsła i odsłonięte szyjki zębowe

– wydzielina z kieszonek dziąsłowych, najczęściej ropna, odpowiedzialna za ww. nieprzyjemny zapach i posmak DEF

Leczenie paradontozy:

W łagodnej i początkowej postaci paradontozy leczenie polega na:

– systematycznym usuwaniu osadu i kamienia nazębnego,

– wyleczeniu ubytków próchnicowych ( pamiętajmy tam też są tysiące bakterii),

– przestrzeganiu pełnej higieny jamy ustnej,

– korekcie nieprawidłowo wykonanych wypełnień (plomb).

Jeżeli u pacjenta występują  braki pojedynczych zębów należy wykonać  uzupełnienia protetyczne takie  jak: protezy, mosty, korony (odtworzy to ciągłość łuku zębowego, pamiętajmy że zęby chronią się nawzajem jak dla porównania sztachety w płocie).

Postać umiarkowana i ciężka oprócz wyżej wymienionych  leczenia często wymaga przeprowadzania dodatkowych zabiegów tzw. kiretaży ( oczyszczania mechanicznego powierzchni korzenia) wraz z uzupełnieniem ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi. Tego typu leczeniem powinien zająć się specjalista periodontolog, który bazując na swoim doświadczeniu dobierze odpowiednie i celowane w danej sytuacji leczenie.

Pamiętajmy że paradontoza to choroba wywołana przez bakterie, tak więc w sytuacjach, gdy pojawiają się tzw. ostre objawy zapalne (ropnie) koniecznym może być podanie antybiotyku w formie tabletkowej o działaniu ogólnym lub w postaci maści o działaniu miejscowym.

Na zakończenie warto dodać starą maksymę „dziąsła to sejsmograf organizmu”. Jeżeli leczenie paradontozy okazuje się na dłuższą metę nieskuteczne zawsze powinniśmy pomyśleć o wykonaniu badań ogólnych i szczegółowych krwi, ponieważ przyczyną naszych krwawiących dziąseł może być schorzenie ogólnoustrojowe ( cukrzyca, białaczka itp.) , a nasz organizm po prostu daje nam sygnał, że coś jest z nami nie tak.

Źródło: Ortoprotex.pl

[Głosów:4    Średnia:4/5]