Dlaczego wykonuje się badanie kreatyniny przed rezonansem magnetycznym?

0
57
Dlaczego wykonuje się badanie kreatyniny przed rezonansem magnetycznym

Rezonans magnetyczny (RM) jest nieinwazyjną, bardzo dokładną metodą obrazowania tkanek miękkich, również tych położonych głęboko, opartą na zjawisku magnetycznego rezonansu jądrowego. Największymi zaletami badania są dokładne obrazy w postaci sekwencji skanów, jego szybkość, dokładność i możliwość powtarzania w krótkich odstępach czasu, dzięki brakupromieni rentgenowskich.

Rezonans magnetyczny najczęściej wykorzystywany jest do badań układu mięśniowo- szkieletowego, do wykrywania zmian nowotworowych, ognisk zapalnych, zmian przeciążeniowych, obrzęków mięśni nawet na wczesnym etapie. W niektórych sytuacjach w celu zwiększenia dokładności badania konieczne może być zastosowanie środka kontrastowego podawanego dożylnie. Na badanie tego typu konieczne jest skierowanie lekarskie. Pacjent musi wykonać badanie kreatyniny przed rezonansem magnetycznym z kontrastem.

Czym jest kreatynina i dlaczego należy wykonać badanie przed rezonansem?

Kreatynina jest związkiem organicznym powstającym w mięśniach z fosforanu kreatyny. Na wydalanie kreatyniny w ciągu jednej doby ma wpływ wiek, płeć, masa mięśniowa oraz ogólny stan zdrowia. Kreatynina jest wydalana z organizmu przez nerki. U osób zdrowych jej wydalanie jest stałe w ciągu doby, dlatego poziom kreatyniny jest wiarygodnym wskaźnikiem prawidłowej pracy nerek.

Podstawowym zadaniem rezonansu magnetycznego jest uzyskanie bardzo dokładnego obrazu tkanek miękkich, więc w niektórych przypadkach konieczne jest podanie kontrastu umożliwiające wykonanie odpowiedniej jakości skanów. Dotyczy to szczególnie uwidocznienia zmian w tkankach położonych głębiej, w których badanie bez kontrastu nie da zadowalających wyników. W badaniu RM podawany jest środek kontrastowy na bazie gadolinu będącego tak zwanym paramagnetykiem kumulującym się w tkankach, powodującym rozjaśnienie elementów obrazu. Środek kontrastujący nie jest groźny dla zdrowia, ale jako substancja obca po zakończeniu badania powinien zostać jak najszybciej usunięty z organizmu. Kontrast jest  usuwany z organizmu przez nerki wraz z moczem.

Badanie kreatyniny przed rezonansem pozwala ocenić wydolność, prawidłową pracę nerek i możliwość sprawnego wydalenia kontrastu z organizmu. Badanie kreatyniny oceniające funkcje nerek pacjenci zdrowi powinni wykonać nie wcześniej niż 30 dni przed RM, osoby z chorobą nerek nie wcześniej niż 7 dni przed terminem badania RM.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

W przypadku badania RM z kontrastem wymagane jest skierowanie lekarskie. W Szpitalu Carolina badania rezonansem wykonywane są zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, należy poinformować personel medyczny o wszczepionych urządzeniach elektrycznych, obecności ciał metalowych w organizmie, ciąży czy ewentualnej klaustrofobii. Koniecznie należy przynieść, jeśli były wykonywane, poprzednie wyniki badań. Jeśli podczas badania będzie podawany dożylnie lub dostawowo środek kontrastowy należy przedstawić aktualny wynik badania poziomu kreatyniny nie starszy niż 1 miesiąc.

[Głosów:1    Średnia:3/5]