Estetyka i komfort – cele chirurgii plastycznej

0
1592
Estetyka i komfort - cele chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna kojarzy się z nowoczesnością, tymczasem pierwsze zabiegi, które miały na celu zwiększenie komfortu życia osób zmagających się z wadami ciała, wrodzonymi lub wtórnymi, przeprowadzane były już w starożytności. Takie są początki chirurgii plastycznej, która następnie zaczęła ewoluować w stronę poprawiania urody i redukowania efektów starzenia się organizmu.

Rekonstrukcja i estetyka

Choć kojarzy się głównie z celebrytami, którzy często nie znają umiaru w korzystaniu z możliwości medycyny estetycznej – tak naprawdę chirurgia plastyczna to nie tylko zabiegi mające na celu upiększenie czy odmłodzenie, ale również te rekonstrukcyjne, które są częścią leczenia skutków poważnych chorób czy też wypadków, w wyniku których pacjenci cierpią z powodu defektów czy okaleczeń. Celem chirurgii plastycznej jest zwiększenie komfortu osób, które nie są pogodzone ze swoim wyglądem.

Chirurg plastyczny zazwyczaj współpracuje z innymi specjalistami, czasem jest to np. psycholog. Bywa bowiem, że mankamenty zgłaszane przez pacjenta są jedynie jego subiektywnym spostrzeżeniem i wykonywanie zabiegu nie jest wówczas wskazane. 

Wybierając usługi konkretnego gabinetu czy kliniki chirurgii plastycznej, zawsze miejmy na uwadze prestiż placówki, doświadczenie lekarzy i referencje pacjentów. Każda procedura medyczna, która ma charakter inwazyjny, wymaga najwyższego profesjonalizmu i indywidualnego podejścia. 

Zabiegi na twarz

Bardzo dużą popularnością cieszą się zabiegi chirurgii plastycznej na twarz. To właśnie twarz jest najbardziej eksponowaną częścią naszego ciała. To tutaj najwyraźniej uwidaczniają się mankamenty dermatologiczne oraz efekty starzenia skóry, która wiotczeje i w związku z tym traci owal. Sporym wyzwaniem są też zmarszczki.

Zakres chirurgii plastycznej na twarz jest bardzo różnorodny. Najpopularniejsze zabiegi to: blefaroplastyka (plastyka powiek), korekcja nosa oraz korekcja uszu. Dość często wykonywany jest również lifting brwi oraz rzadziej, ale ciągle – lifting twarzy.  

Natomiast wśród zabiegów chirurgii plastycznej na pozostałe części ciała najczęściej wykonuje się powiększanie piersi, abdominoplastykę (plastyka brzucha) oraz liposukcję (usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej)

Zabiegi na piersi

Medycyna plastyczna często jest kojarzona z piersiami – głównie z ich powiększaniem. Rzeczywiście, zabiegi chirurgiczne piersi są jednymi z najczęściej wykonywanych. Dziś to jednak nie tylko implanty, ale również wiele innych metod korygowania kształtu i wielkości biustu.

Zabiegi związane z poprawą wyglądu piersi mają różny stopień inwazyjności – to nie tylko wszczepienie implantów (w tym implantów nowej generacji – Mentor XTRA) czy wykonywany chirurgicznie lifting piersi, ale również m.in.: lipofilling, czyli modelowanie piersi za pomocą własnej tkanki tłuszczowej czy użycie nici Aptos do uniesienia piersi opadających

Chirurgia plastyczna piersi odpowiada na wiele potrzeb – nie tylko związanych z dyskomfortem dotyczącym kwestii subiektywnych, ale również obiektywnych, mających związek z przebytymi terapiami, głównie mastektomią. Zabieg rekonstrukcji piersi jest także elementem leczenia nowotworów piersi. Wskazań natury medycznej jest więcej – jest to np. zanik piersi spowodowany karmieniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]