Kim jest gastroenterolog? Kiedy się do niego udać?

0
4468
Kim jest gastroenterolog? Kiedy się do niego udać?

Gastroenterolog, prościej mówiąc Gastrolog, to lekarz zajmujący się czynnościami i schorzeniami całego układu pokarmowego. Zajmuje się narządami i gruczołami odpowiadającymi za prawidłowe przyswajanie i trawienie składników pokarmowych oraz regulujących wydalanie produktów procesów trawiennych. Gastroloenterolog (zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/gastroenterolog) leczy choroby przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustki, dróg żółciowych. Zakres tych chorób jest bardzo szeroki począwszy od zwykłej niestrawności, wrzody aż po ciężkie choroby przewlekłe i nowotwory układu pokarmowego. Tempo życia, permanentny stres, niezdrowa żywność i inne dobrodziejstwa cywilizacji znacząco zaostrzają i nasilają częstotliwość dolegliwości gastryczne i coraz więcej pacjentów szuka pomocy u gastroenterologa. 

Z jakimi objawami udać się do gastrologa

Do natychmiastowej wizyty u gastrologa powinien nas skłonić nagły, trudny do wytłumaczenia spadek wagi. Krew lub śluz w wydalanym kale to również wskazanie do natychmiastowej konsultacji. Jeśli przez dłuższy czas odczuwamy bóle żołądka, wątroby, wzdęcia, zaparcia lub biegunki, odbijanie, mdłości, pieczenie w przełyku, problemy z przełykaniem to wizyta u gastrologa jest nieuchronna. Objawami chorobowymi może też być brak apetytu lub nadmierne poczucie sytości.

Najczęstsze schorzenia gastrologiczne

Do najczęściej zdiagnozowanych schorzeń gastrologicznych należy niestrawność, choroba refluksowa, choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy i zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W następnej grupie schorzeń należałoby wymienić zespół jelita drażliwego, zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Najcięższe schorzenia to nowotwory przewodu pokarmowego. Chorób przewodu pokarmowego jest bardzo wiele i mają one różny stopień uciążliwości dla pacjenta. Szereg przypadków gastrolog diagnozuje, a leczy już tylko chirurg.

Diagnostyka schorzeń gastrologicznych

Badanie u gastrologa zaczyna się od wywiadu z pacjentem i badania powłok brzusznych. Jako badanie pomocnicze z krwi wykonuje się morfologię, próby wątrobowe, enzymy trzustkowe, badanie kału i moczu. Do rutynowych badań należą: USG i RTG z kontrastem jamy brzusznej oraz badania endoskopowe gastroskopia i kolonoskopia W razie potrzeby lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wykonane w dobrze wyposażonych centrach medycznych takich jak Scanmed, badania nowoczesnym sprzętem pozwalają na dokładne zdiagnozowanie i ustalenie metody dalszego leczenia.

Leczenie schorzeń gastrologicznych

Leczenie musi być dostosowane do objawów odczuwalnych przez pacjenta, zaawansowania rodzaju schorzenia. W lekkich przypadkach wystarczy odpowiednio dobrana dieta i ewentualnie leki usprawniające pracę jelit. Na cięższe schorzenia gastroenterolog zaleci leczenie antybiotykowe oraz lekami z grypy Inhibitorów pompy protonowej (IPP). Są to leki stosowane w leczeniu choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy. W razie zdiagnozowania choroby nowotworowej zastosowane zostaje leczenie onkologiczne a w razie potrzeby chirurgiczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]