Gdy podejmiecie decyzję od dziecku… Przygotuj swój organizm do ciąży. Przydatne rady dla kobiet przed ciążą, ale i w ciąży

0
1425
ciąża

Decyzja o powiększeniu rodziny często bywa bardzo dokładnie przemyślana. Niezależnie od tego czy jesteś jedną z tych osób, które lubią wszystko planować, czy raczej działasz spontanicznie, to zdecydowanie powinnaś dobrze przygotować się do ciąży. Twój organizm będzie znacznie obciążony i bardziej podatny na wszelkie infekcję. Jednak możesz go odpowiednio wzmocnić, a jednym ze sposobów jest suplementacja, zwłaszcza jeśli masz problemy z wchłanianiem składników odżywczych. Już teraz rekomendujemy Ci Prenatal dla kobiet planujących ciąże i będących w ciąży. Więcej dowiesz się o nim z dalszej części naszego tekstu. Jednak zaczniemy od początku…

Zrezygnowanie z używek i ustabilizowany tryb życia jest niezwykle istotny

Na samym początku powinnaś zrezygnować z wszelkich używek. Oczywiście na pierwszym miejscu są papierosy i alkohol. Te dwie używki jak najszybciej powinnaś odstawić. Palenie w ciąży powoduje nieprawidłowy rozwój płuc u dziecka, a nawet może doprowadzić do jego niedotlenienia i śmierci. Działanie alkoholu niekorzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego, a w dużych dawkach jest dla płodu zabójczy. Dziecko w najlepszym wypadku będzie miało problemy neurologiczne. Nie zalecamy nawet ustępstw w postaci kieliszka wina od czasu do czasu. Przede wszystkim wino zawiera formaldehydy, a one mogą przyczynić się do poronienia czy przedwczesnego porodu. Zatem nie warto ryzykować. Ważne jest również wysypianie się, gdyż sen dobrze wpływa na funkcjonowanie całego organizmu również wydzielanie hormonów i redukowanie hormonu stresu, czyli kortyzolu. Stres jest częstym powodem trudności z zajściem w ciąże, zatem musisz nauczyć się relaksować, jednak zanim o tym, słowo o diecie.

Zmień swoje złe nawyki żywieniowe

Przede wszystkim, gdy chcesz starać się o dziecko powinnaś mieć ustabilizowaną wagę. To jest ważne zarówno przed ciążą jak i w ciąży. Mitem jest, że kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje, ale pewnie już o tym wiesz. W kolejnych trymestrach możesz nieco zwiększyć podaż kalorii o jeden mały posiłek. Ważna jest przede wszystkim jakość tego co jesz, już przed ciążą. Powinnaś zrezygnować z przetworzonego jedzenia. Zatem wybierz pierś z kurczaka zamiast parówek czy konserw. Przede wszystkim dbaj o podaż niezbędnych składników odżywczych, zarówno minerałów, jak i witamin. Niezbędne jest żelazo, cynk, selen, miedź, witamina B6, A, E oraz C. Dzięki nim wzmocnisz swoją odporność. Oczywiście musisz dostarczać również inne niezbędne składniki takie jak magnez, wapń, witamina D, K, czy jod. Ważne jest spożywanie 2 razy w tygodniu tłustych ryb morskich, takich jak np. makrela, śledź czy tuńczyk. Najlepiej wybierać ryby świeże po obróbce termicznej, a nie w postaci konserw. Ważne są kwasy Omega-3 zatem powinnaś dostarczać je również w postaci olejów tłoczonych na zimno dodawanych do warzywnych sałatek. Spożywanie owoców jest także bardzo ważne.

Suplementacja, jeśli masz niedobory lub zaburzenia wchłaniania

Jeśli chcesz starać się o dziecko powinnaś również zrobić test na niedobory. Jest to specjalne biorezonansowe badanie krwi, z oznaczeniem ewentualnych niedoborów witamin i minerałów. Choć brzmi skomplikowanie, to krwi pobiera się bardzo niewiele, bo jedynie z opuszka palca. Dzięki temu poznasz stan swojego zdrowia i będziesz wiedzieć jak reagować. Po zmianie diety test możesz powtórzyć. Jeśli wyniki będą lepsze znaczy to, że nie masz problemów z wchłanianiem składników odżywczych. Jednak w przypadku braku poprawy lub nieznacznej poprawy możesz sięgnąć po dobrze wchłanialne suplementy, takie jak Prenatal. W jego składzie znajduje się przede wszystkim niezbędny kwas foliowy w postaci aktywnej, czyli lepiej przyswajalnej, jak również witamina B12, B6, D oraz jod. Aby wchłanianie było na odpowiednim poziomie kapsułkę należy zażywać w trakcie posiłku. Warto wiedzieć, że Prenatal dla kobiet w ciąży i karmiących jest środkiem całkowicie bezpiecznym, jednak jeśli chodzi o dawkowanie najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Aktywność fizyczna ma znaczenie

Zarówno przed ciążą, jak i w ciąży nie powinnaś rezygnować z aktywności fizycznej. Wyjątkiem jest ciąża zagrożona i wyraźne zalecenie lekarza o oszczędnym trybie życia. Jeśli jednak czujesz się dobrze możesz zapisać się na basen dla ciężarnych. Zajęcia są dostosowane do Twoich potrzeb, nie są zbyt forsujące. Musisz pamiętać, że aktywność ma Ci pomóc poczuć się lepiej, dotlenić organizm, jednak oczywiście nie powinnaś w ciąży biegać maratonów.

Odpowiednie przygotowanie do ciąży jest ważne dla jej prawidłowego przebiegu. Warto zatem wszystko dokładnie zaplanować, by mieć pewność, że niczego się nie zaniedbało.

[Głosów:0    Średnia:0/5]