Zespół chronicznego zmęczenia jest uznawany za powszechną dolegliwość, ponieważ w obecnych czasach jest dość często spotykana. Objawia się przewlekłą sennością, wycieńczeniem fizycznym, znużeniem oraz problemami z koncentracją. Jakie są przyczyny takiego stanu?
Jakie są przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia?
Jednoznaczna przyczyna nie jest do końca znana, prawdopodobnie za zespół chronicznego zmęczenia są odpowiedzialne czynniki immunologiczne, na przykład alergia lub zakażenia infekcyjne. Kolejne prawdopodobne przyczyny to: mononukleoza, występujący wirus EBV, zaburzenia metabolizmu kwasu mlekowego w mięśniach, czy niedobór składników odżywczych.
Jak objawia się zespół chronicznego zmęczenia?
Głównym objawem zespołu chronicznego zmęczenia jest przewlekle występujące osłabienie, znużenie oraz przemęczenie. Mowa tutaj o dolegliwościach fizycznych, jak i psychicznych. Co więcej, taki stan nie ustępuje po odpoczynku. Ma ogromny wpływ zarówno na życie zawodowe, jak i prywatne.
Objawy towarzyszące, które mogą się pojawić w zespole chronicznego zmęczenia to:
- ból gardła
- ból głowy,
- ból mięśni i stawów,
- zaburzenia snu,
- powiększone węzły chłonne, które wywołują bolesność,
- ogólne złe samopoczucie po wysiłku,
- zaburzenia pamięci i koncentracji.
Przeczytaj też: http://www.dbamourode.pl/do-czego-moze-doprowadzic-odwodnienie-organizmu/
Kto jest najbardziej narażony na zespół chronicznego zmęczenia?
Na zespól chronicznego zmęczenia najbardziej narażone są osoby, których życie jest jednym wielkim maratonem. Ich styl życia jest niezdrowy, brakuje czasu na wyrobienie dobrych nawyków. Dochodzi wtedy do braku aktywności fizycznej, nieprawidłowo zbilansowanej diety, czy używek.
Jak diagnozuje się zespół chronicznego zmęczenia?
Żeby odnaleźć główną przyczynę zespołu chronicznego zmęczenia, lekarz musi zlecić wiele badań, które wykluczą pewne choroby. Mowa tutaj o: niedoczynności tarczycy, anemii, cukrzycy, nowotworze, zakażeniu wirusem HIV, czy zaburzeniach pracy serca lub nerek. Przewlekłe zmęczenie może również pojawiać się w przypadku niektórych zaburzeń psychicznych.
Źródło: https://www.klubdobrzenastawionych.pl/