Implanty zębowe – najlepszy sposób na metamorfozę uśmiechu

0
1751
Implanty zębowe

Implantologia dentystyczna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin stomatologii. Dzięki niej wielu pacjentów, których problem był niemożliwy do rozwiązania poprzez zastosowanie tradycyjnych protez, otrzymuje szansę na odzyskanie promiennego uśmiechu i szczęśliwe życie bez kompleksów. Mimo tego, że implanty stają się coraz popularniejsze i od lat wielu lat są z powodzeniem stosowane, wokół tematyki związanej z zabiegami implantacji krąży mnóstwo mitów i pytań bez odpowiedzi. Jak zatem prezentują się fakty związane z implantami zębowymi i co powinieneś wiedzieć, rozważając przystąpienie do zabiegu ich wszczepienia?

Konstrukcja implantów zębowych

Implanty zębowe są skonstruowane w taki sposób, by jak najwierniej naśladować naturalne zęby. Swoją budową przypominają małą śrubkę, która jest umieszczana na stałe w otworze w kości szczęki lub żuchwy. U szczytu implantu montuje się koronę protetyczną w maksymalny sposób dopasowaną pod względem kształtu i koloru do pozostałych zębów pacjenta. Ze względu na to, że implant scala się z ciałem pacjenta, musi być stworzony z bezpiecznych dla niego materiałów. Nowoczesne implanty wykonuje się z tytanu lub cyrkonu. Tytan to metal, który jest ceniony ze względu na swoją wytrzymałość, sprężystość i biozgodność z organizmem człowieka. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się  cyrkon, który gwarantuje niemal dożywotnią trwałość implantu. Wykonane z niego wszczepy nie powodują u pacjentów żadnych alergii i mają piękny, naturalny wygląd.

Wskazania i przeciwwskazania do zastosowania implantów zębowych

Tak jak w przypadku każdego zabiegu medycznego, istnieją określone okoliczności, które predysponują pacjenta do zastosowania implantów zębowych bądź uniemożliwiają mu skorzystanie z tej formy leczenia. Implanty zębowe doskonale sprawdzają się u pacjentów, którzy borykają się z brakiem pojedynczych zębów i z różnych powodów nie mogą używać klasycznych protez. Zabiegi wszczepiania implantów zębowych z powodzeniem stosuje się także u osób, u których w ogóle nie powstały zawiązki zębów stałych i takich, które cierpią na całkowite bezzębie. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej Implanty zębów – Klinika Borczyk Katowice.

Wśród licznych przeciwwskazań można wyróżnić paradontozę, zaawansowaną cukrzycę, choroby nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, problemy z łamliwością kości i osteoporozę. Zabiegu implantacji nie można wykonać też w czasie ciąży i u pacjentów w młodym wieku, których ciało wciąż znajduje się w fazie wzrostu.

Procedura wszczepiania implantów zębowych może przebiegać jednoetapowo, bądź być podzielona na dwa rozłożone w czasie etapy. W trosce o komfort pacjenta podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe.

Przewaga implantów zębowych nad tradycyjnymi protezami zębowymi

Prawidłowo wszczepiony implant zachowuje się w łuku zębowym pacjenta jak jego naturalny ząb. Taki wszczep we właściwy sposób przenosi siłę żucia – bezpośrednio na kości, a nie na tkanki miękkie w jamie ustnej. Dzięki zastosowaniu implantów można uchronić się przed postępującym procesem zanikania kości w miejscu po brakującym zębie. Ponadto dzięki indywidualnemu dopasowaniu do pacjenta, implanty są bardzo wygodne w użytkowaniu i prezentują się niezwykle estetycznie.

Zabiegi wszczepiania implantów zębowych wykazują się też bardzo dużą skutecznością. Do niezwykłej rzadkości należą sytuacje, kiedy implant zostanie odrzucony przez organizm pacjenta. Nie przekreśla to jednak dalszego leczenia – po upływie określonego czasu można dokonać powtórnej implantacji.

Efekty zastosowania implantów zębowych

Zastosowanie implantów zębowych przynosi pozytywne efekty, nie tylko te widzialne gołym okiem. Poza przywróceniem uśmiechowi pacjenta pięknego i naturalnego wyglądu implanty znacznie polepszają jakość życia pacjenta. Ułatwiają spożywanie posiłków, a higiena jamy ustnej po zabiegu implantacji w zasadzie nie różni się od tej, którą należy stosować w przypadku naturalnych zębów. Implanty eliminują też wady wymowy powstałe wskutek braków w uzębieniu. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest też wzrost pewności siebie pacjenta i jego lepsze samopoczucie. Jeśli tylko możesz pozwolić sobie na zabieg wszczepienia implantów zębowych, to nie powinieneś się wahać! Tylko ta forma uzupełnień protetycznych zagwarantuje Ci najwyższy komfort użytkowania i pozwoli cieszyć się zrekonstruowanym uśmiechem przez długie lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]