Jak dbać o dłonie?

0
2070

Podobnie jak twarz, dłonie pełnią rolę naszej wizytówki. Ściskamy sobie ręce, kiedy pierwszy raz spotkamy się z kimś, witamy się i podajemy dłoń, gdy pieczętujemy umowę. Gdy komunikujemy się z innymi ludźmi, ręce mogą znaleźć się w centrum uwagi. Problem polega na tym, że dłonie są również niezbędnymi narzędziami. Używamy ich do ciężkich prac lub codziennych obowiązków. Ręce są narażone na różnego rodzaju zarazki, brud, chemiczne substancje, światło słoneczne i wiele innych. Co gorsza, częste mycie, które ma na celu utrzymanie rąk w higienie, również może wywołać suchość, pękanie i pomarszczenie. Dbanie o ręce nie musi być skomplikowanym zabiegiem i dzięki codziennym nawykom możemy zachować je w nienagannym stanie.

Prawidłowe mycie

Mycie rąk to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić, aby nie rozprzestrzeniać bakterii i wirusów. Jeśli nabędziemy praktykę polegająca na myciu rąk we właściwy sposób, ich wygląd nie powinien być nieestetyczny. Zewnętrzna warstwa skóry (rogowa) składa się głównie z martwych komórek naskórka otoczonych naturalnymi olejkami wytwarzanymi przez żywe komórki dolnej warstwy skóry. Naturalne oleje tworzą tarczę ochronną, która zatrzymuje wodę w ciele i chroni przed bakteriami oraz innymi czynnikami drażniącymi. Jeśli zewnętrzna warstwa nie ma wystarczającej ilości naturalnych olejków, nie zatrzyma wystarczającej ilości wody – a skóra może być sucha, szorstka, czerwona, popękana i swędząca. Aby pozostawić naturalne nawilżenie na właściwym poziomie nie należy stosować do mycia gorącej wody – ciepła wystarczy. Powinniśmy także unikać mydła wysuszającego, w tym antybakteryjnego. Dokładnie opłuczmy ręce i osuszajmy je bez nadmiernego wycierania w ręcznik.

Ochrona i nawilżanie

Dobre środki nawilżające mogą pomóc w zapobieganiu lub leczeniu suchej skóry dłoni. Ich zadaniem jest utrzymanie  wody w zewnętrznej warstwie skóry, sprawiając, że ręce stają się gładsze i bardziej miękkie. Pomagają również skórze działać jako tymczasowa tarcza ochronna. Wiele osób lubi używać balsamu na bazie wody, ale może to nie być najlepszym wyborem. Balsam może początkowo świetnie działać, ale woda szybko wyparowuje, a skóra wraca do pierwotnego stanu. Kremy do rąk są tłustsze, grubiej nakładane i trwalsze od balsamów. Większość kremów jest produkowana na bazie wody. Ludzie z wyjątkowo suchą skórą mogą spróbować użyć kremu na bazie oleju. Olej znacznie dłużej utrzymuje wilgoć w skórze, ale krem ​​pozostawia osad na dłoniach. Wybierając krem ​​do rąk do codziennego użytku, koniecznie przeczytajmy jego skład. Większość produktów zawiera środek konserwujący – często kilka – w celu powstrzymania bakterii przed zepsuciem ich po otwarciu pojemnika. Jeśli nasza skóra jest wrażliwa, niektóre środki konserwujące mogą ją podrażnić. Substancje zapachowe mogą również powodować alergię. Bardzo dobre kosmetyki do pielęgnacji dłoni możemy znaleźć na stronie https://kontigo.com.pl/cialo/kosmetyki-do-dloni-i-stop/kremy-do-rak.html.

[Głosów:1    Średnia:5/5]